Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej

Przybory sanitarne wymieniamy często przy okazji nawet dość powierzchownego liftingu łazienki czy kuchni. Powody do zabrania się za szerzej zakrojony remont instalacji wodno-kanalizacyjnej są zwykle poważniejsze. Prostą przyczyną może być korozja bądź niewydolność zarośniętych osadami rurociągów, ale często chodzi o polepszenie jakości wody pitnej, poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody użytkowej albo przebudowę łazienki, połączoną ze zmianą lokalizacji czy też wprowadzeniem nowych urządzeń sanitarnych. Największe wyzwanie to urządzenie nowej w pomieszczeniu pełniącym wcześniej inną rolę.


Przesłanką podjęcia większych prac modernizacyjnych jest w wielu przypadkach nie tyle chęć przywrócenia pełnej sprawności instalacji wodno-kanalizacyjnej, co pragnienie dostosowania jej do obecnych standardów. Nic dziwnego, bo te bardzo różnią się od obowiązujących jeszcze 20–30 lat temu. Dziś nikogo nie zadowoli zlewozmywak w kuchni i jedna łazienka. Skoro w nowych domach coraz częściej wyposaża się w nią każdą sypialnię, to może i w moim da się coś zmienić? A dlaczego nie miałbym urządzić wygodnej pralni w piwnicy albo zainstalować umywalki w garażu czy kotłowni?

Z wodociągami jest dość łatwo

Instalację wodną wykonuje się względnie niekłopotliwie, zarówno w przypadku układania nowych rurociągów, jak i wymiany starych rur na nowe. Rury wodociągowe mają niewielką średnicę (najczęściej do 25 mm), nie ma więc problemów z ich ukryciem, choćby w bruzdach w ścianie. Jeszcze ważniejsze jest to, że woda w przewodach wodociągowych płynie pod dużym ciśnieniem, więc można je układać właściwie dowolnie. Owszem, należy robić to tak, by możliwe było całkowite opróżnienie instalacji z wody, a także unikać sytuacji, kiedy we fragmentach rur będzie gromadzić się powietrze. Jednak nawet kiedy dojdzie do powstania tzw. worków wodnych lub worków powietrznych, instalacja będzie funkcjonować.

 

W instalacjach wodociągowych stosuje się obecnie na ogół rury warstwowe z tworzywa sztucznego oraz z miedzi. Stalowe rury ocynkowane praktycznie wyszły już z użycia ze względu na podatność na korozję oraz pracochłonność przy montażu. Koszty ułożenia instalacji z miedzi i z rur plastikowych są, wbrew pozorom, porównywalne – wprawdzie same rury z tworzywa są tańsze od miedzianych, ale kształtki i złączki zwykle droższe. Jeżeli pozwala na to sytuacja, z miedzi korzysta się dość chętnie na podłączeniach do urządzeń grzewczych oraz przy montażu skomplikowanych fragmentów instalacji.

 

Rury miedziane nie zawsze są jednak dobrym wyborem – szybko ulegają korozji w kontakcie z wodą o odczynie kwaśnym (pH < 7). W przypadku remontów, nie wolno również zapomnieć o bardzo istotnym ograniczeniu: nie powinno się w jednej instalacji łączyć rur miedzianych i stalowych w taki sposób, że woda ma najpierw kontakt z miedzią, a potem ze stalą, bo prowadzi to do szybkiej korozji przewodów stalowych. Trzeba o tym pamiętać także wtedy, gdy wykonuje się pętlę cyrkulacyjną w obiegu ciepłej wody użytkowej.

 

Podczas modernizacji instalacji wodnej i układania nowych przewodów z tworzywa lub miedzi należy uwzględnić jeszcze jedno: mają one o wiele większą rozszerzalność cieplną niż stalowe (nawet rury plastikowe z wkładką z aluminium nie mogą się równać pod tym względem ze „stalówkami”). Niezbędne jest więc zapewnienie im możliwości swobodnego wydłużania się i kurczenia, co osiąga się poprzez stosowanie specjalnych przesuwnych uchwytów oraz prowadzenie rur w taki sposób (czasem konieczne są tzw. kompensatory), by zmiany długości były niwelowane przez lekkie wygięcie sąsiadujących odcinków. Poprawnie wykonane muszą być też przejścia przez ściany i stropy.

Adam Jamiołkowski
fot. Oras

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".