Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Adaptacja poddasza

W wielu budowanych przed laty domach na ostatniej kondygnacji przewidziano pomieszczenia niemieszkalne. Z czasem, gdy zaczyna nam brakować miejsca, rośnie pokusa, aby sporadycznie dotąd wykorzystywany strych zagospodarować, zyskując cenną powierzchnię. Adaptacja poddasza jest poważnym przedsięwzięciem, dlatego warto się do niej dobrze przygotować.

Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza
Praktycznie każdy dom można rozbudować, ale wielu inwestorów nie dysponuje na posesji odpowiednią powierzchnią, żeby taki plan zrealizować. Dlatego najprostszym sposobem na powiększenie powierzchni mieszkalnej jest adaptacja poddasza. Nie znaczy to wcale, że tego typu przedsięwzięcie będzie łatwe. Zakres prac zależy od wielu czynników, a najistotniejsze z nich to konstrukcja budynku oraz stan techniczny poddasza.

Przygotowanie do inwestycji

Możliwości adaptacji poddasza są powiązane przede wszystkim z kształtem i konstrukcją dachu. Najłatwiej zaaranżować przestrzeń pod konstrukcją dwuspadową, o znacznym kącie nachylenia połaci (powyżej 30°), ponieważ w takim pomieszczeniu wysokość szybko rośnie, w miarę oddalania się od ściany. Ułatwieniem jest też duża rozpiętość dachu (ponad 8 m), wysoka ścianka kolankowa (ponad 1 m), a także niewielka ilość podpór konstrukcji dachowej, ścian nośnych, kominów, kanałów wentylacyjnych itp. Generalnie powierzchnia umożliwiająca wygodne poruszanie się powinna mieć wysokość nie mniejszą niż 190 cm, natomiast do ustawienia mebli i sprzętów przy ścianach potrzebna jest wysokość 120–150 cm.

 

Tego typu inwentaryzację na poddaszu wykonamy samodzielnie, natomiast do oględzin stanu technicznego elementów konstrukcyjnych dachu oraz nośności stropu należy zatrudnić konstruktora. Od jego decyzji zależy zakres prac adaptacyjnych. W niektórych przypadkach wystarczy odświeżyć pomieszczenie, ale często nie obędzie się bez poważniejszego remontu – wzmocnienia więźby i stropu, ocieplenia dachu, wykonania niezbędnych instalacji itp. Na tym etapie inwestor musi zdecydować, czy modernizacja ma ekonomiczne uzasadnienie.

Norbert Skupiński
fot. Pfleiderer

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".