Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nowoczesne odkurzanie centralne, tradycyjne i automatyczne

Wielu użytkowników odkurzaczy kładzie nacisk na wygodną obsługę, niski poziom hałasu i zużycia prądu. Oprócz tego urządzenie powinno zapewniać sterylne i niealergizujące sprzątanie przez usunięcie z pomieszczeń śmieci oraz kurzu wraz z wszechobecnymi pyłkami roślin, zarodnikami grzybów, odchodami roztoczy, bakteriami, a następnie poddanie zassanych zanieczyszczeń filtrowaniu do takiego poziomu, żeby wypuszczone powietrze nie groziło wtórnym zakurzeniem domu. Jakie cechy mają roboty sprzątające, odkurzacze centralne, a jakie przenośne, opowiedzieli ich użytkownicy. Oto ich doświadczenia.

Nowoczesne odkurzanie centralne, tradycyjne i automatyczne

Jednostka centralna typu split z zestawem do sprzątania
W żaden sposób nie uniknie się odkurzania domu, czy mieszkania. Na szczęście, obecnie można to robić przy pomocy różnych nowoczesnych technologii i urządzeń. Dla tych, którzy wolą zdrowe, wygodne i ciche odkurzanie, najlepsza będzie instalacja centralnego odkurzania, albo urządzenie przenośne z wysoko sprawnym filtrem powietrza HEPA/EPA. A jeśli ktoś stawia na bezobsługowe sprzątanie, wybierze zapewne robot odkurzający.

INSTALACJA CENTRALNEGO ODKURZANIA

Sprzątanie odkurzaczem centralnym odbywa się na zupełnie innych zasadach. Zabrudzenia i zakurzone powietrze najpierw zostają zassane do specjalnych rur ułożonych w podłogach i ścianach, potem trafiają do jednostki centralnej, w której są dokładnie separowane, a na końcu przefiltrowane powietrze trafia z układu poza budynek.

 

Elementy składowe i działanie instalacji. Rurociąg (ułożony z rur o śr. 50 mm, wykonanych z PVC), łączy kilka gniazd ssących, umieszczonych w wybranych miejscach domu z jednostką centralną, znajdującą się w garażu lub w piwnicy. Wzdłuż rurociągu biegną niskonapięciowe elektryczne przewody sterujące (np. 24 V). System rozpoczyna pracę po włożeniu, do któregoś z gniazd, węża z końcówką do sprzątania, albo po uruchomieniu przycisku na rękojeści teleskopowej rury. Wówczas jednostka centralna wytwarza podciśnienie, wskutek którego prędkość przepływu zassanego powietrza w rurociągu przekracza 100 km/h, i śmieci wpadają do separatora jednostki centralnej.

 

Po oczyszczeniu z kurzu – zassane powietrze wylatuje przez specjalny przewód, nazywany wyrzutnią powietrza, najczęściej na zewnątrz budynku (tylko jeśli w układzie znajduje się jednostka centralna z podwójną filtracją zassanego powietrza, można je wpuścić np. w przestrzeń garażu i dzięki temu nie narusza się ścian zewnętrznych).

Lilianna Jampolska, Mateusz Jagodziński
fot. Santech

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".