Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont łazienki

Łazienka, oprócz kuchni, jest kolejnym pomieszczeniem wymagającym utrzymania dużej higieny i jednocześnie narażonym na wiele niszczących czynników. Najbardziej zagrażają jej – brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej i wentylacji, wilgoć, osady mineralne z wody i ze środków myjących. Objawem ich działania mogą być wilgotne wykwity na ścianach, zagrzybione fugi, popękane płytki, zakamieniona i pożółkła armatura sanitarna. Jeżeli do tego doda się niemodny już wygląd mebli i urządzeń, mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego właściciele domów co jakiś czas podejmują się niełatwego zadania remontu łazienki. Oto doświadczenia kilkorga z nich.

Remont łazienki

Przed remontem warto skorzystać z usług sprzedawców lub samodzielnie za pomocą programów komputerowych na nowo zaaranżować przestrzeń w łazience
Remont zniszczonej łazienki niesie ze sobą wiele wyzwań, lecz jeśli się go prawidłowo przeprowadzi, bez wątpienia da domownikom nową jakość użytkową i estetyczną na kolejnych kilka lub kilkanaście lat. Warto więc, gdy zachodzi taka potrzeba, poważnie pochylić się nad zapewnieniem w przerabianym wnętrzu skutecznej izolacji przeciwwilgociowej i wentylacji, różnorodnego ogrzewania i oświetlenia, solidnych i estetycznych pokryć na ścianach i posadzce, a wreszcie – higienicznej i praktycznej armatury sanitarnej. Wszystko po to, żeby zwiększyć funkcjonalność w tym pomieszczeniu i stworzyć miłą atmosferę relaksu.

POWIĘKSZENIE LUB PRZENIESIENIE ŁAZIENKI

Łazienka to strefa domu, w której – oprócz przeprowadzania codziennej higieny – domownicy chcą się zrelaksować w ciepłej kąpieli wodnej (najlepiej z hydromasażem), ewentualnie w gorącej kąpieli powietrznej (jeśli pomieszczenie ma dodatkowo saunę). Często stara łazienka jest zbyt mała i brakuje w niej wanny lub właśnie wspomnianej sauny, z tego powodu wielu remontujących decyduje się na powiększenie istniejącej (zmniejszając powierzchnię np. sypialni, holu, pomieszczania gospodarczego), albo wręcz przeprowadza adaptację innego wnętrza na nowy pokój kąpielowy.

 

Robią to dlatego, że obecnie łazienka już nie jest tylko miejscem spełniania potrzeb fizjologiczno-higienicznych, lecz oczekuje się od niej chociażby małej namiastki luksusowego spa. Przystępując do remontu, pamiętajmy, że nowa lokalizacja łazienki, a nawet tylko powiększenie jej rozmiarów i przesunięcie sanitariatów w inne miejsce, w dużym stopniu są uzależnione od położenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej (w razie konieczności ich doprowadzenia, całe przedsięwzięcie może okazać się drogie i uciążliwe).

Lilianna Jampolska
fot. Sopro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze