Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont tarasu

Pojawianie się usterek na tarasie wynika z błędów wykonawczych, popełnionych na etapie jego wznoszenia, albo z zastosowania niewłaściwych materiałów. Naszych Rozmówców dotknęła konieczność remontowania tarasów, wcześniej wykonanych metodą na mokro, czyli na klasycznej betonowej płycie. Każdy z nich przeprowadził remont w inny sposób, ale tylko jeden rozebrał istniejącą konstrukcję i ułożył nową według technologii „na sucho”, z nawierzchnią z płyt betonu.

Remont tarasu

Układanie tarasowych desek kompozytowych na legarach: na gruncie
W celu uniknięcia późniejszych remontów tarasu, najważniejsza jest odpowiednia technologia budowy oraz staranność wykonania. Z punktu widzenia użytkownika, największe znaczenie w codziennej eksploatacji ma ładna i trwała nawierzchnia, ponieważ na niej się wypoczywa i właśnie po niej biegną trakty komunikacyjne na linii wnętrze domu-ogród.

 

Technologia budowy i staranność przygotowania wszystkich warstw są ogromnie ważne, ponieważ taras, nawet ten zadaszony, w ciągu roku podlega licznym naprężeniom, obciążeniom, zmianom temperatury i innym czynnikom atmosferycznym, jak słońce, deszcz, śnieg, promieniowanie UV, wiatr. Jeśli ten zewnętrzny element domu jest źle wykonany, może ulegać szybkiemu niszczeniu. W skrajnych przypadkach – wymaga naprawy nawet po kilku miesiącach eksploatacji. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby był skonstruowany przy zachowaniu prawideł sztuki budowlanej oraz z odpowiednich materiałów.

 

W najlepszej sytuacji znajdują się ci użytkownicy, u których zakres remontu tarasu obejmuje jedynie naprawę fug i przytwierdzenie kilku obluzowanych płytek. W nieco gorszej są ci, u których trzeba wymienić całą istniejącą nawierzchnię i naprawić warstwy izolacyjne. Najwięcej czasu i środków finansowych pochłonie natomiast remont związany z modernizacją konstrukcji tarasu, warstw izolacji i nawierzchni.

Lilianna Jampolska
fot. Kopp

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze