Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zgodnie z prawem - Wycinka drzew i krzewów

Z problemem wycinania drzew przeszkadzających w budowie domu, garażu czy ogrodzenia boryka się spora część właścicieli działek. Nierzadko spróchniałe, połamane konary mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców lub uszkodzić dach czy parkujący przed domem samochód. Do tej pory za usunięcie takich drzew bez pozwolenia obowiązywały bardzo wysokie kary, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy. W czerwcu tego roku nieznacznie złagodzono te obostrzenia. Oto jak wyglądają one obecnie.

Zgodnie z prawem - Wycinka drzew i krzewów

 Zgodnie z prawem - Wycinka drzew i krzewów

POPRZEDNIA REGULACJA

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny badał konstytucyjność przepisów regulujących kwestię wycinki drzew. Ostatecznie, Trybunał stanął na stanowisku, że mechanizm prawny polegający na obowiązku uzyskania przez właściciela nieruchomości zezwolenia właściwego organu na usunięcie drzewa lub krzewu, pod groźbą pieniężnej kary administracyjnej za ich usunięcie bez zezwolenia, z reguły stanowi adekwatny środek ochrony przyrody w tym zakresie. Natomiast brak takiego mechanizmu mógłby – z dużym stopniem prawdopodobieństwa – skutkować tym, że właściciele działek, kierując się czysto materialnymi motywami, niszczyliby nawet bardzo wartościowy pod względem przyrodniczym i krajobrazowym drzewostan.

 

Trybunał Konstytucyjny uznał jednak również, że obowiązkowe nałożenie administracyjnej kary pieniężnej, w sztywno określonej wysokości i bez względu na okoliczności tego czynu jest niezgodne z Konstytucją RP.

 

Z pewnością, cechą charakterystyczną ówczesnej regulacji była znaczna dolegliwość kary, która wynosiła równowartość trzykrotności opłaty za usunięcie drzewa za zezwoleniem. Nawet stan wyższej konieczności, uregulowany przepisami prawa cywilnego oraz karnego, nie został przewidziany jako przesłanka wyłączająca obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa i odpowiedzialności z tytułu jego usunięcia bez tej zgody. Wadę ówczesnej regulacji stanowił także automatyzm nakładania kary, wynikający z ustawowego nakazu stosowania jej niejako mechanicznie i w sposób sztywny (bez zróżnicowania przyczyn i okoliczności usunięcia drzewa czy krzewu).

 

Zakwestionowane przepisy nie uwzględniały w ogóle specyfiki sytuacji, w których uszkodzenie drzew (np. siłami przyrody) skutkowało zagrożeniem życia lub zdrowia, co było powodem ich usunięcia. Trybunał Konstytucyjny uznał zakwestionowane przepisy za nieodpowiadające zasadzie proporcjonalności i tym samym za niezgodne z Konstytucją.

Aleksandra Korczak

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".