Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Docieplanie ścian zewnętrznych

Remont domu zwykle oznacza wymianę okien i drzwi, naprawę lub wymianę dachu i ocieplenie ścian. Choć technologia przyklejania na ściany wełny mineralnej lub styropianu stosowana jest już od lat, to nadal zdarzają się błędy, które niweczą trud włożony w te prace i pieniądze na nie wydane. Zanim zatem zaczniemy w ten sposób modernizować dom, musimy wiedzieć, na czym te prace polegać powinny. Bo wszelkie niedociągnięcia i fuszerki będziemy odczuwać przez długie lata, głównie w postaci wciąż niemałych rachunków za ogrzewanie.

Docieplanie ścian zewnętrznych

Docieplanie ścian zewnętrznych
Powszechnie uważa się, że im grubszą warstwą materiału izolacyjnego ocieplimy ściany, tym inwestycja będzie bardziej opłacalna, bowiem do minimum ograniczy wydatki na ogrzewanie. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ nie warto ocieplić budynku zbyt grubą warstwą izolacji, która zwróci się dopiero po 20 latach, kiedy to dom będzie wymagał kolejnego remontu. Żeby inwestycja ta była optymalnie opłacalna, rodzaj i grubość ocieplenia muszą być tak dobrane, by w ciągu kilku lat oszczędności wynikające z przeprowadzonych prac zrównoważyły koszty inwestycyjne.

 

Głównymi czynnikami wpływającymi na grubość ocieplenia są – materiał, z jakiego ściany zostały wykonane, ich grubość i (co z tego wynika) ich obecna izolacyjność termiczna oraz to, do jakiej wartości chcemy ją poprawić. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj źródła energii, które ogrzewa dom.

 

Zdecydowanie bardziej opłaca się docieplić grubą warstwą izolacji dom ogrzewany drogą energią elektryczną, niż identyczny opalany najtańszym drewnem lub węglem. Nie bez znaczenia jest również jakość okien i drzwi wejściowych. Jeżeli nie zostały wymienione na szczelne i do wnętrz wpada zimne powietrze, to poprawę ciepłochronności budynku powinno się zacząć od ich wymiany, a dopiero potem go ocieplić.

 

Przyjmuje się, że szybki zwrot kosztów inwestycji następuje, jeśli współczynnik przenikania ciepła ściany U przed ociepleniem przekracza 0,5 W/(m2•K). Taką i dużo wyższą wartość ma większość domów budowanych 20–30 lat temu. Najczęściej ściany zewnętrzne ociepla się więc 15–20 cm wełny mineralnej lub styropianu i jest to grubość zazwyczaj wystarczająca.

Joanna Dąbrowska
fot. Austrotherm

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".