Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Doposażenie domu w domofon i instalację alarmową

Decydując się na zamontowanie w istniejącym budynku domofonu lub instalacji alarmowej, warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej. Od naszego wyboru zależy bowiem to, jak sprawnie przebiegną prace modernizacyjne i jak skuteczna będzie ochrona domu i posesji.

Doposażenie domu w domofon i instalację alarmową

Doposażenie domu w domofon i instalację alarmową
Domofony, które zastąpiły dzwonki, są już standardem w nowo budowanych domach. Również systemy alarmowe, kojarzone do niedawna z rezydencjami, nie są dziś żadnym luksusem – stanowią zwyczajne wyposażenie budynków jednorodzinnych. O ile zainstalowanie tych elementów ochrony na etapie wznoszenia domu nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie takich prac w wykończonym budynku może stanowić spore wyzwanie.

Domofony i wideodomofony

Podstawowym elementem ograniczającym dostęp na posesję jest domofon. Dzięki identyfikacji głosowej umożliwia wpuszczanie wyłącznie pożądanych osób. Jego doskonalszą wersją jest wideodomofon, który dodatkowo pozwala na obserwację gości przy furtce. Szczególnie dobrze sprawdza się wtedy, gdy wejście na posesję nie jest widoczne z domu, zasłonięte np. przez roślinność lub słabo oświetlone.

 

System domofonowy składa się z zamontowanej przy furtce stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku unifonu z głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem do otwierania furtki. Wideodomofon jest dodatkowo wyposażony w kamerę w zewnętrznej kasecie i w panel z monitorem w pomieszczeniu. Niezależnie, czy zdecydujemy się na domofon, czy wideodomofon, furtkę musimy wyposażyć w elektrozaczep.

 

Sygnał pomiędzy stacją bramową a odbiornikiem może być przesyłany drogą radiową lub przewodami. Wyposażając wykończony dom w domofon lub wideodomofon łatwiej wykonać system bezprzewodowy. W tym wariancie odpada bowiem problem kucia ścian i przeciągania kabli. Zasilanie trzeba doprowadzić tylko do kasety zamontowanej przy furtce. Najwygodniej poprowadzić przewody bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, którą umieszcza się przeważnie w pobliżu – w linii ogrodzenia.

Norbert Skupiński
fot. Genway

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".