Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont ogrodzenia

Czym usunąć rdzę z ogrodzenia metalowego? W jaki sposób odnowić płot drewniany? Co zrobić, gdy betonowa podmurówka się kruszy? Kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu? Odpowiedzią na te (i inne) pytania jest poniższy artykuł.

Remont ogrodzenia

Remont ogrodzenia
Większość ogrodzeń wymaga zabezpieczania przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Zabiegi pielęgnacyjne wystarczy przeprowadzać raz na kilka lat. Mimo to, często brakuje systematycznej konserwacji i z czasem konieczny jest poważniejszy remont płotu – wymiana przęseł, a nawet słupków lub podmurówki.

Odnawiamy przęsła stalowe

Przęsła tego typu są trwałe i rzadko ulegają poważniejszym uszkodzeniom. Ich powierzchnia wymaga jednak odnawiania i zabezpieczania. Na ogół już w fabryce powlekane są tworzywem, cynkowane ogniowo albo lakierowane proszkowo. Lecz powłoka zabezpieczająca z czasem zaczyna się łuszczyć – niekiedy już po kilku latach od montażu ogrodzenia.

W takiej sytuacji konieczne jest dokładne usunięcie rdzy i powłoki zewnętrznej (np. farby) – papierem ściernym, szczotką drucianą bądź szlifierką. Potem trzeba metal odtłuścić rozpuszczalnikiem lub benzyną. Gdy płyn wyschnie, przęsło pokrywa się preparatem podkładowym i maluje na docelowy kolor. Można też jedynie z grubsza oczyścić metal i pokryć go środkiem neutralizującym resztki farby i rdzy, oraz pełniącym rolę warstwy zewnętrznej. To drugie rozwiązanie jest jednak mniej skuteczne.

Remontujemy ogrodzenie z siatki

Płoty z siatki są bardzo popularne, jednak względnie łatwo rdzewieją. O ile wyroby powleczone warstwą tworzywa sztucznego (PVC, polietylen) są w miarę odporne na wpływ warunków atmosferycznych, te z powłoką cynkową (szczególnie gdy nie zostały dodatkowo pomalowane farbą) co kilka lat zazwyczaj trzeba odnawiać (gdy cynk się utlenia – pojawia się korozja).

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze