Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stacje uzdatniania wody Czytelników

Woda studzienna zazwyczaj zawiera ponadnormatywną wartość żelaza, manganu, wapnia, magnezu. Aby nie zagrażała zdrowiu mieszkańców, ani nie niszczyła instalacji, trzeba ją uzdatniać. Woda z wodociągu, mimo że uzdatniona, często nie jest zupełnie bezwonna i odpowiednio miękka. O doborze, działaniu i kosztach domowych stacji oczyszczania wody ze studni i wodociągu rozmawialiśmy z naszymi Czytelnikami. Oto ich doświadczenia.

Stacje uzdatniania wody Czytelników

Woda nie jest tak czysta z natury, jak się nam wydaje. Aby nadawała się do picia, albo używania w gospodarstwie domowym, należy poprawić jej parametry przy pomocy różnych filtrów. Do celów spożywczych ma być zdrowa, smaczna, krystalicznie czysta, bezwonna i bezbarwna. Natomiast aby można było wykorzystywać ją do celów gospodarczych – do mycia i prania, w domowych instalacjach – trzeba nadać jej czystość i miękkość. Inaczej wewnątrz rur wszystkich instalacji związanych z wodą oraz na armaturze sanitarnej i sprzęcie AGD powstaną uciążliwe osady z kamienia.

 

Woda, czerpana z lokalnej sieci wodociągowej, nie wymaga filtrowania, gdyż do budynków dociera już bez szkodliwych dla zdrowia bakterii i zanieczyszczeń, a jej jakość na bieżąco kontrolują służby wodociągowe. W domowych warunkach uzdatnianie takiej wody polega na ogół tylko na założeniu na początku domowej instalacji wodnej filtra mechanicznego (dla wyłapania drobin rdzy i piasku) oraz urządzenia zmiękczającego, które nada jej odpowiedni stopień miękkości i ewentualnie pozbawi metalicznego posmaku. Po takim prostym uzdatnianiu, mieszkańcy przestają mieć problemy z wysuszaniem skóry i na bateriach nie pojawiają się osady mineralne.

 

Woda ze studni zwykle wymaga poważniejszej ingerencji przy pomocy bardziej rozbudowanej stacji filtrowania. Wynika to z faktu, że na obszarach bez kanalizacji zagraża jej skażenie bakteriologiczne, ponadto charakteryzuje się ona nadmierną zawartością wapnia i magnezu (powodują twardość i mętność), soli żelaza (zabarwiają wodę na żółty kolor), soli manganu (pozostawiają na sanitariatach czarny osad). Często znajdują się w niej jeszcze amoniak, siarkowodór, a na obszarach rolniczych – groźne azotyny.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".