Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nowe oblicze ścian wewnętrznych

O ile odnawianie ścian z kilkuletnim stażem jest zazwyczaj proste, to remont starszych często przeradza się w remont generalny. Bez względu na wiek ścian – warto je dobrze przygotować do zmiany wykończenia, by stały się po odnowieniu ozdobą pomieszczeń. Nowe oblicza swoich ścian pokazali nasi Rozmówcy.

Nowe oblicze ścian wewnętrznych

Nawet przy uważnym użytkowaniu domu najdalej po upływie dekady ściany wewnętrzne potrzebują odświeżenia. Ich wygląd można radykalnie zmienić, malując je nowoczesnymi farbami, przyklejając tapety, albo okładzinę np. z drewna, kamienia, gipsu, tworzywa sztucznego lub korka.

 

Ale zanim do tego dojdzie, powinno się ocenić stan ścian i naprawić ewentualne usterki. Niektóre miejsca, wymagające naprawy, widać gołym okiem. Inne muszą zostać fachowo sprawdzone, np. jeśli na otynkowanej ścianie planuje się położenie okładziny, trzeba się upewnić, że tynk ma nadal dobrą przyczepność do muru (prosta metoda to opukanie) oraz pożądaną spoistość (jeśli po zarysowaniu rysa w tynku się kruszy, trzeba wzmocnić jego wytrzymałość emulsją gruntującą).

NAPRAWA MIEJSCOWA

Miejscowe naprawy powierzchniowych pęknięć i wykruszeń na ścianie, można łatwo wykonać nawet we własnym zakresie. Istniejące szczeliny poszerzamy, oczyszczamy i po nawilżeniu zaszpachlowujemy zaprawą gipsową z drobnym kruszywem. W celu usunięcia pęknięć na łączeniach płyt g-k, zwykle wystarcza wypełnienie ich masą akrylową. Jeśli to za mało, trzeba zeszlifować starą szpachlę, położyć taśmę zbrojącą i zaszpachlować zaprawą wyrównującą.

Lilianna Jampolska
fot. Baumit

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze