Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralne odkurzanie

Niektórym inwestorom odkurzacz centralny wydaje się być zbędnym luksusem. W rzeczywistości to rentowna inwestycja. System nie tylko ułatwia sprzątanie, ale i podnosi wartość nieruchomości. Z pewnością nie powinno go zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu. Jego montaż to wprawdzie odczuwalny wydatek (kilku tysięcy złotych), lecz można go przeprowadzić w dwóch odsuniętych w czasie etapach.

Centralne odkurzanie

Za montażem systemu centralnego odkurzania przemawia przede wszystkim higiena i wygoda. Pracy urządzenia właściwie nie słychać, bo jest w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Podczas odkurzania żaden przewód elektryczny nie plącze się pod nogami. Pojemnik na śmieci opróżnia się bardzo rzadko – 3 do 4 razy w roku. Ponadto poprawnie wykonana i użytkowana instalacja jest czysta – powietrze przepływa przez rury z prędkością przynajmniej 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek.

 

Niepokój wzbudzają liczne przypadki skażeń w instalacjach klimatyzacji, jednak zagrożenie takie nie dotyczy instalacji centralnego odkurzania. Zasysane wraz z kurzem powietrze, po przefiltrowaniu, wyrzucane jest bowiem na zewnątrz budynku. Sprzątanie nie powoduje wzbijania kurzu w pomieszczeniu, zatem odkurzacz centralny jest szczególnie polecany do domów alergików. Ważne jest jednak właściwe dobranie poszczególne elementów systemu i fachowy montaż – według projektu. Poniżej przybliżamy najważniejsze kwestie, dotyczące jego rozplanowania i instalacji.

Jak działa system?

Najważniejszym elementem systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna – odkurzacz o dużej mocy, montowany w pomieszczeniu gospodarczym. W wybranych miejscach w domu montuje się gniazda ssące i łączy z jednostką systemem rur prowadzonych w podłogach i ścianach. Wzdłuż rur biegną przewody sterujące. System uruchamia się za pomocą włącznika znajdującego się w rączce węża.

 

Podczas pracy posługujemy się zatem lekkim, długim wężem oraz wybraną ssawką bądź szczotką. Nie musimy ciągnąć za sobą odkurzacza i przełączać go z gniazdka do gniazdka. Jednostka centralna pracuje z dużą wydajnością, dzięki czemu czas poświęcony na sprzątanie znacznie się skraca. Zassane powietrze jest oczyszczane w jednostce, a następnie usuwane rurą (tzw. wyrzutnią powietrza) na zewnątrz domu.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".