Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje alarmowe, domofony, zabezpieczenia antywłamaniowe

Nie ma absolutnie pewnych zabezpieczeń przed włamywaczami. Jednak właściwie dobrane wielu z nich w ogóle zniechęcą do prób kradzieży, innych zaś zatrzymają wystarczająco długo, żeby zdążyła zainterweniować firma ochroniarska. Warto zainwestować w bezpieczeństwo domowników. Dodatkową zachętą są zniżki przy ubezpieczaniu budynku.

Instalacje alarmowe, domofony, zabezpieczenia antywłamaniowe

Domofon i prosty alarm to już w zasadzie standard w nowych domach. Wraz z odpowiednim ogrodzeniem zapewniają pewne minimum kontroli nad posesją. Podnieść standard bezpieczeństwa można na wiele sposobów. Jedna możliwość to zabezpieczenia mechaniczne, czyli solidne drzwi, okna, rolety i wysokie ogrodzenie. Druga opcja to zabezpieczenia elektroniczne – poczynając od wideodomofonu, przez rozbudowane systemy alarmowe obejmujące nie tylko wnętrze domu, ale również jego otoczenie czy nawet ogrodzenie. Uzupełnieniem całości może być podgląd obrazu z kamer i to dostępny nawet zdalnie, gdy jesteśmy poza domem, oraz podłączone do centrali czujniki informujące o rozmaitych awariach – zalaniu, wycieku gazu, awarii ogrzewania.

Jednak satysfakcjonujące działanie całości zależy przede wszystkim nie od stopnia rozbudowania i napakowania rozmaitymi urządzeniami, ale od tego, czy są dobrze dobrane i użyte w przemyślany sposób. Dlatego udział specjalisty jest niezbędny przy doborze zabezpieczeń.

Ocena ryzyka

Pierwszym etapem planowania jakichkolwiek zabezpieczeń powinna być ocena stopnia i rodzaju zagrożenia i dopasowanie się do niego. Innego zabezpieczenia będzie wymagał niewielki prosty domek z jednym wejściem, wybudowany na małej działce w sąsiedztwie innych, niż rozłożysta rezydencja wśród bujnej zieleni, do tego ukryta za pełnym murem. Do tego dochodzi jeszcze nasz poziom zamożności (czy raczej to, jak jesteśmy postrzegani w okolicy) oraz nasz tryb życia (jak często dom stoi pusty?).

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2016

Budujemy Dom 11-12/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze