Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana instalacji wod.-kan.

Kompleksową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej wykonuje się najczęściej podczas generalnego remontu domu lub jego przebudowy. Zakres robót może odtwarzać starą instalację, wyposażoną w nowy sprzęt i przybory sanitarne, lub nadać jej zupełnie inny przebieg, dostosowany do rozbudowanej bryły domu.

Wymiana instalacji wod.-kan.

Przed rozpoczęciem remontu należy się do niego właściwie przygotować. Najlepiej poprosić zaufanego hydraulika o ocenę stanu domowych instalcji, opowiedzieć mu o planowanych zmianach w obecnych łazienkach i kuchni oraz o ewentualnym przeniesieniu tych pomieszczeń w inne miejsce. Konsultacja z fachowcem pozwoli optymalnie zaplanować remont i zdecydować się tylko na te rozwiązania, które mają największy sens i których wykonanie jest w zasięgu naszego budżetu.

 

Nie warto bowiem układać zupełnie nowej instalacji, jeśli obecna działa bez zarzutu, a chcemy jedynie zmienić ustawienie sanitariatów w remontowanej łazience. Nowe rury najczęściej montuje się w przypadku złego ich stanu, generalnego remontu całego domu lub jego przebudowy.

ZACZYNAMY OD KANALIZACJI

Prace przy wymianie instalacji kanalizacyjnej rozpoczynamy od usunięcia starych rur, aż do miejsca przyłączenia ich do zewnętrznego odprowadzenia ścieków do szamba bądź sieci kanalizacyjnej. Stare instalacje kanalizacyjne montowane były z rur żeliwnych, łączonych kielichowo z uszczelnieniem nasmołowanym sznurem i zaprawą cementową. Demontaż takiej instalacji może stwarzać problemy, zwłaszcza przy rozbiórce pionu z wyprowadzeniem odpowietrzania ponad dach. Nie mamy wtedy dostępu do zakończenia pionu, często schowanego w kominie, i musimy przeciąć rurę w miejscu umożliwiającym podłączenie nowej instalacji, starą rurę traktując jako odpowietrzenie.

 

Alternatywnie nowy pion zakrywa się zaworem napowietrzającym, ale istnieje ryzyko, że nie zapewni on wystarczającej wentylacji instalacji kanalizacyjnej. Bruzdy i przekucia po starych rurach można wykorzystać do poprowadzenia nowej instalacji. Zewnętrzna średnica rur żeliwnych jest większa, niż obecnie używanych rur tworzywowych – o tym samym wymiarze nominalnym – nie będzie więc problemów z ułożeniem nowego orurowania.

 

Jednak niekiedy, że względu na zmieniony przebieg instalacji kanalizacyjnej, konieczne będzie wykonanie nowych przekuć przez ściany i stropy. Przed zrobieniem takich otworów należy sprawdzić, czy w tych miejscach nie przebiegają inne instalacje, a w przypadku stropów, czy otwór nie przetnie belek nośnych albo zbrojenia.

Cezary Jankowski
FOT. © SMSPSY / FOTOLIA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".