Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016

Nowa instalacja elektryczna

Instalacje układane kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu wymagają modernizacji, aby przystosować je do nowych warunków użytkowania. Zakres prac zależy od ich stanu i planowanej rozbudowy, co niekiedy może wymagać zmian w podłączeniu energii do budynku i zwiększenia mocy przyłączeniowej. Największy zakres prac w budynku czeka nas, gdy zechcemy wymienić wszystkie przewody i ułożyć dodatkowe obwody zasilające.

Prace przy elektrycznej instalacji odbiorczej nie wymagają zgłoszenia, jeśli nie jest niezbędny dostęp do zaplombowanych przez zakład energetyczny urządzeń. W sytuacji, gdy trzeba np. przesunąć licznik, zamiar taki należy zgłosić do operatora sieci, podając termin rozpoczęcia i zakończenia prac. Po ich skończeniu pracownik zakładu zaplombuje zamontowany w nowym miejscu licznik.

 

Uwaga!Wadliwie wykonana instalacja elektryczna stwarza zagrożenie dla mieszkańców, dlatego zakres robót przeprowadzanych przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji powinien ograniczyć się jedynie do zadań pomocniczych, a ostateczne sprawdzenie poprawności instalacji zawsze należy powierzyć uprawnionemu elektrykowi.

PLANUJEMY NOWĄ INSTALACJĘ

Modernizację instalacji elektrycznej rozpoczynamy od ustalenia miejsc zamontowania wszystkich gniazdek, punktów oświetleniowych, łączników oraz aparatury sterującej i ochronnej. Jednocześnie punkty odbioru przyporządkowujemy określonym obwodom, z właściwie dobranym zabezpieczeniem.

Redakcja BudujemyDom
FOT. © VRD / FOTOLIA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!