Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony, wideodomofony, alarmy w istniejącym domu

Domofon i prosty alarm to dziś właściwie standard. O ile jednak montaż tych instalacji na etapie wznoszenia budynku nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie prac w wykończonym domu może być sporym wyzwaniem.

Domofony, wideodomofony, alarmy w istniejącym domu

Gruntowny remont budynku to dobra okazja, by zadbać o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Jeśli prace będą obejmować wymianę instalacji elektrycznej i naprawę tynków, z powodzeniem można zamontować także zabezpieczenia elektroniczne – poczynając od domofonu, a kończąc na rozbudowanym systemie alarmowym, obejmującym nie tylko wnętrze budynku, ale również jego otoczenie (zależnie od potrzeb czy zasobności portfela). Systemy przewodowe (najpopularniejsze) wymagają bowiem m.in. miejscowego kucia tynków wewnętrznych i przeciągania kabli.

Pamiętajmy jednak, że w dobie instalacji bezprzewodowych, podłączenie urządzeń jest możliwe również w budynkach użytkowanych, bez konieczności rujnowania tynków czy trawnika. W takim wypadku nie musimy się martwić, jak położyć przewody łączące poszczególne urządzenia.

ZAMIAST DZWONKA – DOMOFONY I WIDEODOMOFONY

Domofony i wideodomofony zastępują dziś tradycyjne dzwonki. Umożliwiają rozmowę, a nawet obserwowanie osoby stojącej przy furtce. Oprócz tego – jej zdalne otwieranie – dzięki czemu nie trzeba wychodzić na dwór, żeby wpuścić gościa. Domofony analogowe to najprostsze, najpopularniejsze urządzenia, montowane zazwyczaj przy furtce lub bramie, a w bardziej rozbudowanych instalacjach – także przy drzwiach budynku.

System składa się z zamontowanej przy furtce stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w domu unifonu z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki. Gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z okien, najlepiej wybrać wideodomofon – wyposażony dodatkowo w kamerę w kasecie zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu.

Małgorzata Kolmus
fot. GDE

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".