Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody

Bez schodów nie wejdziemy na piętro, ani nie zejdziemy do piwnicy. To ważny i bardzo często używany trakt między kondygnacjami domu. Obecnie projektuje się go tak, żeby był nie tylko bezpieczny i wygodny, lecz również dekorował przestrzeń. Czy naszym Rozmówcom od razu udało się dobrze wykonać ten element budynku, czy może musieli go poddać przeróbkom, modernizacji, albo większemu remontowi? Przekonajmy się.

Schody

Zaprojektowanie schodów uważa się za trudne zadanie architektoniczne. Nie bez przyczyny. Ich kształt decyduje o ilości zajmowanego miejsca i o wygodzie użytkowania. Natomiast ich wykończenie wpływa na wygląd, bezpieczeństwo i codzienną pielęgnację. Planując schody i balustradę, trzeba jeszcze pogodzić uwarunkowania przestrzenne konkretnego budynku, możliwości seniorów i dzieci, wystrój pomieszczeń i gust mieszkańców, czyli tak naprawdę połączyć w jednej konstrukcji ogrom szczegółów nie tylko technicznych.

CO W TRENDACH?

Lokalizacja i wygląd schodów, podobnie jak wszystkie inne elementy domu, podlegają modzie i postępowi technologicznemu.

Dawniej umieszczano je w oddzielonej klatce schodowej, ewentualnie w holu. Dziś autorzy projektów, zgodnie z modą i zapotrzebowaniem większości klientów, czynią zabiegi ograniczające przestrzenie komunikacyjne i przeważnie planują schody w centralnym miejscu budynku, czyli w salonie.

Wcześniej zazwyczaj wylewano je z żelbetu, uznając za element ognioodporny, trwały i tani do wykonania. W nowoczesnych projektach unika się stawiania tak masywnej konstrukcji, a stosuje wersje lekkie i bardziej finezyjne, np. ze stali, drewna. Przywiązuje się większą wagę do kształtu i wykończenia, bo architekci i inwestorzy coraz częściej traktują schody jak designer- ski element domowej przestrzeni. Oczywiście nie zapominają o uwzględnieniu, obwarowanych przepisami budowlanymi albo po prostu zalecanych, wymiarów schodów i balustrady.

Lilianna Jampolska
fot. Quercopinus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2017

Budujemy Dom 11-12/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".