Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Dom inteligentny

Użytkownicy dwóch różnych domowych systemów inteligentnych, mieszanego i przewodowego, szczegółowo opowiedzieli o swoich rozwiązaniach i zapewnili, że są niezmiernie przydatne na co dzień oraz łatwe w obsłudze dla nich samych, dzieci i gości. Systemy z komunikacją radiową warto np. założyć podczas remontu domu.

Przed pojawieniem się technologii domu inteligentnego każda instalacja w budynku wypełniała tylko jedno konkretne zadanie (np. kocioł ogrzewał dom i c.w.u., system alarmu i monitoringu strzegł bezpieczeństwa mieszkańców i ich majątku itd.) i do obsługi miała własną automatykę z oddzielnymi sterownikami i pilotami. Problem z różnorodnym sterowaniem pojawił się w momencie, kiedy posiadacze domów zaczęli wykorzystywać coraz liczniejsze nowoczesne instalacje i osprzęt typu wentylacja i klimatyzacja, wielorakie oświetlenie, multimedia, rolety i markizy zewnętrzne, automatyczne nawadnianie. Inżynierzy i elektronicy połączyli wtedy siły i opracowali inteligentne technologie, które skupiają rozmaite domowe urządzenia w jeden system i umożliwiają jednolite sterowanie nimi. Łatwiejsze zarządzanie jest jednak tylko jedną z wielu zalet technologii myślącej za człowieka.

DLACZEGO WARTO MIEĆ DOM INTELIGENTNY?

Mając pod własnym dachem taką technologię, można jeszcze m.in.: obniżyć koszty użytkowania budynku, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu, umilić czas spędzany w domowym zaciszu, a jeśli zainwestuje się w elastyczny system automatyki, można go dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do wciąż zmieniających się wymagań i sposobu życia. Co przy tym jest istotne – nie trzeba być z wykształcenia elektronikiem aby umieć go obsługiwać.

Oszczędności. Z punktu widzenia ekonomii, prawidłowo skonfigurowana instalacja inteligentna skutecznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej i gazu. Obliczono, że w jednorodzinnych domach oszczędności tych nośników energii sięgają nawet 30%. System inteligentny, współpracując z czujnikami ruchu, może każdorazowo gasić światło po stwierdzeniu, że w pomieszczeniu nikt już nie przebywa. Zawsze po otwarciu okna bądź drzwi tarasowych, wyłączy wentylację mechaniczną i klimatyzację. Na czas snu, wyjazdu do pracy i szkoły, albo na dłuższy urlop – obniży temperaturę w pomieszczeniach oraz odłączy od sieci elektrycznej zbędne urządzenia. Zapobiegnie też np. marnowaniu wody, bo system automatycznego nawadniania nie włączy się jeżeli niedawno padał deszcz.

Lilianna Jampolska
fot. Fibaro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!