Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana okien i montaż rolet zewnętrznych

Wiatr wiejący przez nieszczelne okna to zmora wielu właścicieli starych budynków. Zwłaszcza zimą jest to uciążliwe, bo nie tylko znacząco obniża komfort cieplny w pomieszczeniu ale i przyczynia się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. W takiej sytuacji regulacja okuć nic nie pomoże, konieczna będzie wymiana okien na nowe i zwrócenie szczególnej uwagi na szczelny montaż. Jeśli mamy taką możliwość, warto nowe okna od razu wyposażyć w rolety zewnętrzne, które dodatkowo posłużą za barierę dla uciekającego ciepła. Zainwestowane pieniądze zwrócą się dość szybko.

Wymiana okien i montaż rolet zewnętrznych

Przymierzając się do wymiany okien, należy przede wszystkim wiedzieć, że zakup nawet bardzo ciepłej stolarki nie rozwiąże problemu przewiewów, jeśli nie zostaną one solidnie, czyli szczelnie zamontowane. W przypadku okien montaż jest bezwzględnie najważniejszy. Dobrze jest przy okazji takiej inwestycji zdecydować się również na rolety zewnętrzne i osłony wewnętrzne. Kupując kompleksowo u jednego producenta, zapłacimy najmniej i będziemy mogli zlecić montaż tych elementów jednocześnie. Efekty takiego remontu będą więc nas cieszyć dość szybko.

NOWE OKNA

Planując kupno nowych okien, przede wszystkim trzeba zdecydować jakiej stolarki szukamy i w jakie dodatkowe wyposażenie chcemy je wyposażyć, a dopiero potem wybrać dostawcę. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, powinniśmy odwiedzić kilka punktów, poprosić o wycenę, porównać oferty, zapytać o czas realizacji zamówienia i negocjować rabaty lub dodanie gratis potrzebnych akcesoriów. Bezwzględnie należy dopytać o sposób montażu oraz jego koszt. Nie każda firma bowiem wykonuje ten zgodny z obowiązującymi standardami energooszczędności, czyli z użyciem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. A to bardzo ważne, bo gwarantuje szczelne osadzenie okien na długie lata.

Jakie profile?

To pierwsze pytanie jakie zadają sobie właściciele remontowanych domów. Ci, którzy przez lata borykali się z koniecznością konserwowania okien drewnianych – zastępują je wymagającymi znacznie mniej zabiegów profilami z PVC. Zwolennicy naturalnych materiałów zwykle przy drewnie pozostają. Tym bardziej, że powłoki ochronne nowych profili drewnianych są bez porównania lepsze niż dawniej. W zasadzie dominującym kryterium przy wyborze pomiędzy PVC, drewnem i aluminium jest cena, bowiem właściwości techniczne wszystkich tych rodzajów są podobne. Pozostają względy estetyczne i wewnętrzne przekonanie inwestora do danej technologii.

Największy wpływ na ciepłochronność profili z PVC ma ich głębokość i grubość ścianek, a nie liczba komór. Dlatego warto o to dopytać – grubszy, ale pięciokomorowy system prawdopodobnie będzie miał lepsze parametry cieplne niż płytszy, 6- czy 7-komorowy. Również ważne jest to, jakim materiałem wzmocnione są profile. Zastąpienie stali kompozytem poliestrowo- szklanym, wypełnionym termoizolacyjną pianą poliuretanową, poprawia właściwości cieplne ramy. Ponadto będą one cieplejsze, jeśli wyposaży się je we wkładki termiczne.

Joanna Dąbrowska
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".