Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont elewacji z ociepleniem

Zmiana elewacji budynku najczęściej wynika z chęci zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania. Nierzadko metamorfoza jest wynikiem przebudowy lub rozbudowy domu, a czasem jedynie potrzeby odnowienia i zmiany wykończenia elewacji.

Remont elewacji z ociepleniem

Najprostsze odświeżenie elewacji polega na umyciu tynku. Można też ściany odnowić – malując je. Większość domów znacznie starszych niż 10-letnie wymaga, oprócz poprawy estetyki elewacji, również jej ocieplenia. Problem ten szczególnie dotyczy właścicieli budynków stawianych 20–30 lat temu, kiedy dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła U był dużo wyższy niż obecnie, np. od 1983 do 1992 r. wynosił 0,75 W/(m2•K), a teraz jest to zaledwie 0,23 W/(m2•K). Remontując elewację domu, warto więc dążyć do uzyskania aktualnie obowiązujących standardów ciepłochronności ścian.

Ponadto, większość budynków jednorodzinnych jest wznoszona w technologii murowanych ścian dwuwarstwowych, w której wykończenie ścian zewnętrznych wykonane jest na warstwie termoizolacji ze styropianu lub wełny mineralnej. Oba materiały są dość delikatne i najszybciej ulegają zniszczeniu, zwykle na skutek uszkodzeń mechanicznych (nieostrożność użytkowników, działanie ptaków i gryzoni), powstających w trakcie eksploatowania budynku. Po kilkunastu latach taka elewacja wymaga naprawy i odnowienia.

Okres jesieni i zimy to dobra pora, by przygotować się do remontu elewacji i ewentualnego docieplenia budynku wiosną albo latem.

CEL REMONTU

Niezależnie od tego, jaki zakres prac będzie obejmował remont, trzeba zdecydować o tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli planujemy jedynie poprawić estetykę budynku – odnowić elewację, malując tynk na inny kolor – przy okazji możemy część ścian ozdobić dowolną okładziną z materiałów naturalnych lub je imitujących.

Jeśli remont ma polegać na poprawie efektywności energetycznej budynku, to najlepiej zacząć od zrobienia analizy określającej optymalny zakres termomodernizacji. Takie profesjonalne opracowanie nazywa się audytem termomodernizacyjnym.

Tomasz Rybarczyk, Joanna Dąbrowska
fot. T. Rybarczyk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".