Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana pokrycia dachu i orynnowania, montaż okna dachowego

Pokrycie dachu wymienia się, gdy przestaje być szczelne lub ulega uszkodzeniu oraz przy okazji nadbudowy lub rozbudowy domu. Ponadto nowym materiałem zastępuje się eternit, nadal spotykany na wiejskich terenach. Niekiedy wymienia się tylko część pokrycia bądź same obróbki blacharskie. Zaś podczas adaptacji poddasza na mieszkalne, w połaci osadza się okna dachowe lub buduje lukarnę.

Wymiana pokrycia dachu i orynnowania, montaż okna dachowego

W przypadku nadbudowy albo rozbudowy, gruntownym modyfikacjom podlega konstrukcja więźby dachowej, a co za tym idzie, również pokrycie dachowe. Jeżeli obrys budynku się nie zmienia, a ściany są nadbudowywane proporcjonalnie, to konstrukcję dachu można rozebrać i ponownie złożyć. Chociaż jest to trudne i zależy od stanu technicznego istniejącej konstrukcji dachu. Jeśli jednak zmieni się choć fragment istniejącego budynku, to do nowej bryły należy dopasować konstrukcję dachu. Wówczas konieczne jest nie tylko ułożenie nowego pokrycia, ale też nowe ocieplenie połaci i zabudowa dachu od strony wewnętrznej.

ADAPTACJA PODDASZA

Kiedy poddasze jest nieużytkowe i geometria dachu pozwala je zagospodarować, to jest to najprostszy sposób na powiększenie powierzchni użytkowej domu. Przy tego typu adaptacji, trzeba sprawdzić konstrukcję stropu poddasza oraz konstrukcję dachu, która zostanie dociążona ociepleniem i zabudową. Należy to zlecić inżynierowi z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi. Na podstawie jego opinii przygotowuje się projekt adaptacji poddasza. O ile przebudowa nie zwiększy tzw. obszaru oddziaływania budynku (Prawo Budowlane art. 19.2.16), do rozpoczęcie prac wystarczy tylko zgłoszenie.

Tomasz Rybarczyk
fot. Röben

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".