Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Wymiana pokrycia dachu i orynnowania, montaż okna dachowego

Pokrycie dachu wymienia się, gdy przestaje być szczelne lub ulega uszkodzeniu oraz przy okazji nadbudowy lub rozbudowy domu. Ponadto nowym materiałem zastępuje się eternit, nadal spotykany na wiejskich terenach. Niekiedy wymienia się tylko część pokrycia bądź same obróbki blacharskie. Zaś podczas adaptacji poddasza na mieszkalne, w połaci osadza się okna dachowe lub buduje lukarnę.

W przypadku nadbudowy albo rozbudowy, gruntownym modyfikacjom podlega konstrukcja więźby dachowej, a co za tym idzie, również pokrycie dachowe. Jeżeli obrys budynku się nie zmienia, a ściany są nadbudowywane proporcjonalnie, to konstrukcję dachu można rozebrać i ponownie złożyć. Chociaż jest to trudne i zależy od stanu technicznego istniejącej konstrukcji dachu. Jeśli jednak zmieni się choć fragment istniejącego budynku, to do nowej bryły należy dopasować konstrukcję dachu. Wówczas konieczne jest nie tylko ułożenie nowego pokrycia, ale też nowe ocieplenie połaci i zabudowa dachu od strony wewnętrznej.

ADAPTACJA PODDASZA

Kiedy poddasze jest nieużytkowe i geometria dachu pozwala je zagospodarować, to jest to najprostszy sposób na powiększenie powierzchni użytkowej domu. Przy tego typu adaptacji, trzeba sprawdzić konstrukcję stropu poddasza oraz konstrukcję dachu, która zostanie dociążona ociepleniem i zabudową. Należy to zlecić inżynierowi z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi. Na podstawie jego opinii przygotowuje się projekt adaptacji poddasza. O ile przebudowa nie zwiększy tzw. obszaru oddziaływania budynku (Prawo Budowlane art. 19.2.16), do rozpoczęcie prac wystarczy tylko zgłoszenie.

Tomasz Rybarczyk
fot. Röben

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!