Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Docieplenie połaci dachowej wełną mineralną

Dach to jedno z tych newralgicznych miejsc, przez które z domu ucieka najwięcej ciepła. Aby poprawić termoizolacyjność budynku, niezbędne jest jego ocieplenie. Spośród różnych materiałów, zastosowanie ma tu najczęściej wełna mineralna.

Przez dach może uciekać nawet 30% energii przeznaczonej na ogrzewanie, dlatego warto go odpowiednio zaizolować. Jeżeli planujemy zaadaptować poddasze na cele mieszkalne, jest to po prostu niezbędne. Mowa o poddaszu, bo zdecydowana większość domów w Polsce to budynki z dachami skośnymi, pod którymi znajduje się takie pomieszczenie. W niniejszym artykule skupimy się właśnie na dociepleniu połaci spadzistych. Omówimy przypadek wykorzystania jako izolacji wełny mineralnej.

DLACZEGO WEŁNA?

Połacie dachowe można ocieplać na różne sposoby – metodą natrysku za pomocą pianki poliuretanowej, specjalnymi twardymi płytami z pianki, specjalnym styropianem i właśnie wełną. Wariant z użyciem tego ostatniego materiału jest zdecydowanie najbardziej popularny. Wynika to z kilku powodów. Wełna ma przystępną cenę, a technologia z jej użyciem jest najbardziej rozpowszechniona wśród ekip budowlanych. Nie bez znaczenia są też właściwości samego materiału ociepleniowego. Wełna ma bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej λ – ok. 0,031–0,045 W/(m·K). Ponadto charakteryzuje się bardzo dobrymi własnościami tłumienia dźwięków i wysoką paroprzepuszczalnością. Jest też niepalna i odporna na wysoką temperaturę.

Jednak o tym, co przesądza o wyborze wełny do ocieplania połaci dachowych, jest jej elastyczność i łatwość dopasowania do izolowanego miejsca. Dzięki sprężystym włóknom, dokładnie wypełnia ocieplaną przestrzeń – pomiędzy krokwiami dachowymi można ją ułożyć na wcisk, bez dodatkowego mocowania. Co więcej, bez problemu kupimy wełnę o grubości 15 cm, czyli takiej, jaką wysokość mają najczęściej stosowane krokwie. Do niedawna była to też minimalna grubość, jaką powinno mieć ocieplenie dachu. Ponieważ jednak standardy w zakresie termoizolacyjności budynków wciąż się podnoszą, warto skuteczniej ocieplić połać, stosując dwie warstwy wełny. Obecnie współczynnik przenikania ciepła U dachu nie powinien być wyższy niż 0,18 W/(m·K).

Norbert Skupiński
fot. Isover

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!