Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Wymiana instalacji wod.-kan.

Chociaż do remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej zabieramy się zwykle, chcąc wykończyć łazienkę na nowo, to największym wyzwaniem okazuje się często przerobienie i wymiana rur. Podpowiadamy zatem, jakich zasad przestrzegać, żeby nowa instalacja nie przysparzała w przyszłości problemów oraz jak ułatwić i przyspieszyć niezbędne prace.

Działające bezawaryjnie doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków to jeden z podstawowych warunków komfortowego mieszkania. Jak ważny – uświadamiamy sobie dopiero w razie awarii. Z kolei przy remoncie łazienki czy kuchni, musimy koniecznie przestrzegać zasad prawidłowego rozplanowania rurociągów. Bo nawet z najładniejszej umywalki nie będziemy zadowoleni, jeżeli trzeba będzie co i raz przepychać jej odpływ albo w kabinie prysznicowej zamiast biczów wodnych będą wątłe strumyczki.

NAJTRUDNIEJSZA KANALIZACJA

Instalacje kanalizacyjne, chociaż zasada ich działania jest bardzo prosta, na ogół okazują się najtrudniejsze do przerobienia lub rozbudowy. Wszystko dlatego, że spływ ścieków odbywa się grawitacyjnie – poruszają się ku dołowi pod własnym ciężarem. Siła wprawiająca je w ruch jest więc bardzo mała i trzeba unikać rozwiązań zwiększających opory przepływu – długich odcinków poziomych (podejść), zmian kierunku, zwężeń. To głównie konieczność odpowiedniego prowadzenia rur kanalizacyjnych ogranicza możliwości przestawienia przyborów sanitarnych (sedes, umywalka itd.) w inne miejsce, albo urządzenia łazienki w nowym pomieszczeniu, oddalonym od pionów kanalizacyjnych.

Z rurami wodociągowymi jest bez porównania łatwiej, bo ciśnienie i tak przepchnie przez nie wodę, choćby były w najdziwniejszy sposób pozakręcane. Z wodą możemy sobie zatem pozwolić na wydłużenie i skomplikowanie trasy rurociągu, jeżeli dzięki temu prościej będzie go ukryć. Ze ściekami zaś to niemożliwe. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zdecydujemy się na zestaw rozdrabniająco-przepompowujący. To rodzaj pompy z rozdrabniaczem, który jest w stanie wymusić przepływ ścieków nawet pod górę. Nie są one popularne i kosztują dość dużo, ale jeśli nie da się zgodnie ze sztuką przygotować instalacji grawitacyjnej, są jedynym dobrym rozwiązaniem. Jak w takim razie powinny być ułożone rury kanalizacyjne?

Jarosław Antkiewicz
fot. Valvex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!