Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont ścian wewnętrznych

Zabrudzone, uszkodzone czy, po prostu, niemodnie wyglądające ściany można odnowić na różne sposoby – malując, tapetując lub wykańczając okładziną ścienną. Efekt zależy nie tylko od wybranego materiału, ale także odpowiedniego przygotowania przegród – naprawy ewentualnych usterek, pozbycia się starych powłok i poprawnego wykończenia nową okładziną.

Remont ścian wewnętrznych

Odnawianie ścian to jedna z najczęściej prowadzonych w domach prac remontowych. Nic dziwnego, praktycznie każda przegroda wymaga co jakiś czas odświeżenia. Aby ściany odzyskały atrakcyjny wygląd, wystarczyć może naprawa drobnych usterek i malowanie, ale bywa, że konieczne jest np. pozbycie się starego tynku. Dlatego zanim zdecydujemy, jak po remoncie mają wyglądać nasze ściany, dokonajmy ich dokładnych oględzin.

 

O ile wszelkie niedoskonałości powierzchni dostrzeżemy gołym okiem, aby oszacować nierówności, powinniśmy posłużyć się długą, np. 2-metrową łatą. Po przyłożeniu jej w kilku miejscach i pod różnym kątem, łatwo zauważymy prześwity i wybrzuszenia. Jeżeli nierówności pod łatą przekraczają 2 mm, ścianę należy wyrównać. Z kolei twardość tynku można sprawdzić przez zarysowanie powierzchni – brak głębokiej rysy i wyraźnego kruszenia się podłoża oznacza, że okładzina jest wytrzymała. Aby sprawdzić przyczepności wykończenia, należy opukać ścianę. Wybrzuszenia uginające się pod naciskiem ręki lub głuchy odgłos świadczą o tym, że tynk nie trzyma się podłoża.

NAPRAWIAMY USTERKI

Naprawa drobnych pęknięć czy usunięcie nierówności nie przysparza wielu trudności. W ścianach pokrytych tynkiem, powstałe szczeliny należy poszerzyć i pogłębić, aby wypełnienie mogło się dobrze zakotwić. Szpachlowanie trzeba poprzedzić zwilżeniem podłoża – w ten sposób zwiększymy jego przyczepność i nie dopuścimy do tego, aby materiał ścienny zaabsorbował wilgoć z masy wypełniającej. Do szpachlowania najlepiej użyć zaprawy gipsowej z drobnym kruszywem. Niwelowanie nierówności stwierdzonych przy użyciu wspomnianej wcześniej łaty wymaga zazwyczaj naniesienia gładzi tynkarskiej na całą powierzchnię ściany.

Norbert Skupiński
fot. Baumit

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".