Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Remont tarasu na płycie betonowej

Taras, szczególnie niezadaszony, to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów domu. Zimą przechodzi trudny test. Duże wahania temperatury i podwyższona wilgotność ujawniają jego słabe punkty. Gdy dochodzi do odspojenia płytek, w wielu przypadkach najlepiej wymienić całą okładzinę (czy też zastąpić ją deskami), a gdy konieczny jest remont głębszych warstw – zbudować konstrukcję od nowa.

Wylanie betonowej płyty i wykończenie jej płytkami ceramicznymi to technologia stosowana od lat. Mimo że z pozoru jest świetnie znana wykonawcom, wielu z nich wciąż popełnia błędy. Najważniejsze to wykorzystać odpowiednie materiały i starannie prowadzić poszczególne prace. Prawidłowo wykonana konstrukcja w polskim klimacie przetrwa w dobrym stanie kilkanaście lat. Tarasy z betonową płytą buduje się zarówno na gruncie, jak i na piętrze. W tym drugim wypadku stanowią również strop pomieszczeń na niższej kondygnacji, i spore wyzwanie dla wykonawców. Często są bowiem miejscem ucieczki ciepła i występowania przecieków.

Okres zimowy jest dobry na zaplanowanie remontu tarasu, tak by wiosną można było wszystkie prace przeprowadzić sprawnie i szybko. Nie należy jednak rozpoczynać ich zbyt wcześnie – większość produktów chemii budowlanej przeznaczona jest do stosowania w temperaturze powyżej 5°C. Roboty trzeba też wykonywać podczas suchej, bezwietrznej pogody.

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE USZKODZENIOM

Głównym na pewno jest niekorzystny wpływ warunków pogodowych. Przede wszystkim chodzi o zmiany temperatury (amplituda może wynosić nawet 80°C), w wyniku których poszczególne warstwy konstrukcji w odmienny sposób kurczą się i rozszerzają. Latem okładzina bardzo mocno się nagrzewa – do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Od jesieni do wiosny uszkodzenia powoduje ponadto wielokrotnie zamarzająca i rozmarzająca woda. Z kolei drewno, stanowiące niekiedy wykończenie płyty betonowej, stosunkowo łatwo ulega tzw. korozji biologicznej (szczególnie gdy jest niewłaściwie konserwowane).

Małgorzata Kolmus
fot. J. Werner

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!