Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dostęp kontrolowany

Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Unifony umożliwiają kontakt z przybyszem stojącym przed bramą. (fot. Zamel)Chociaż dzwonek przy furtce jest najprostszym i najtańszym sposobem informowania, że mamy gościa, to jednak jest to mało wygodne w domu jednorodzinnym. To de mode lecieć w negliżu do furtki z kluczem w ręku, zwłaszcza zimną czy...
Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego
Unifony umożliwiają kontakt z przybyszem stojącym przed bramą. (fot. Zamel)

Chociaż dzwonek przy furtce jest najprostszym i najtańszym sposobem informowania, że mamy gościa, to jednak jest to mało wygodne w domu jednorodzinnym. To de mode lecieć w negliżu do furtki z kluczem w ręku, zwłaszcza zimną czy w ulewę. A na dodatek do ostatniej chwili nie wiemy, kogo wpuszczamy. Właśnie dlatego domofon lub wideofon to nie wygoda a konieczność.

Instalacja wideofonu, domofonu czy nawet tylko dzwonka przy furtce kojarzy się niemal z ostatnią czynnością, jaką wykonuje się podczas przygotowywania domu do zamieszkania, chyba, że jest to przedmiot modernizacji. Rzeczywiście, zewnętrzne atrybuty takiej instalacji pojawiają się w tym momencie, ale o jej założeniu trzeba pomyśleć wcześniej, o wiele wcześniej...

Zamiast dzwonka

Budowa i działanie domofonu nie jest skomplikowane. Najprostsze rozwiązania działają w systemie naprzemiennym, tzw. simplex – gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu. System duplex – umożliwia natomiast prowadzenie rozmowy jednocześnie.

 

Instalacja domofonowa to dwa połączone, kablem lub bezprzewodowo, urządzenia – unifon i bramofon. Unison – słuchawka montowana w domu, ale można również kupić unifon głośnomówiący, bez słuchawki. Furtka lub drzwi wejściowe wyposażone w zamek elektromagnetyczny otworzą się po naciśnięciu przycisku w unifonie. Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej – między pokojami czy kondygnacjami domu lub mieszkaniami, gdy w jednym domu mieszkają np. dwie rodziny. Konieczny jest wówczas aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania. Warto zamontować unifon na każdej kondygnacji, by nerwowo nie biegać po schodach. Otwieranie wejścia będzie wówczas możliwe z każdego miejsca, w którym będą zamontowane. Jeżeli jest to możliwe, to dobrze jest umieszczać unifony blisko okien, by dodatkowo móc sprawdzać, kto stoi przed furtką.

 

Bramofon czyli głośnik, mikrofon i dzwonek umieszczone w tzw. kasecie zewnętrznej, zamontowanej na- lub podtynkowo na słupku przy furtce lub bramie. Warto ochronić go przed deszczem i śniegiem montując nad nim niewielki daszek. Niektóre bramofony mogą być połączone ze skrzynką na listy.

 

Panel bramofonu może być podświetlony diodą pod przyciskiem wywołania lub miejscem z nazwiskiem właściciela domu. Bramofony wykonuje się najczęściej z blachy. Obudowy stalowe (nawet te zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem) szybciej zaczynają korodować, dlatego lepiej zdecydować się na bramofon nierdzewny – aluminiowy lub mosiężny.

 

Systemy domofonowe i wideofonowe pracują na obniżonym napięciu 12 lub 24 V. Wymagają więc zasilacza, który najczęściej umieszcza się w budynku na tablicy bezpiecznikowej. Obwód 230 V zasilający układ i połączony z zasilaczem wymaga zabezpieczenia wyłącznikiem nadmiarowoprądowym 10 A. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasilacz powinien mieć Znak Bezpieczeństwa, który gwarantuje wymaganą ochronę przeciwporażeniową.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Dostęp kontrolowany
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".