Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Decyzje związane z budową ścian zewnętrznych to: dobranie materiału, konstrukcji i sposobu wykończenia. Podczas budowania warto dopilnować dokładnego ułożenia ocieplenia i wykonania nadproży. Co to jest λ i U? Współczynnik przewodności cieplnej λ jest podstawowym parametrem określającym termoizolacyjność materiałów budowlanych i izolacyjnych. Podawana jest w W/mK. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym...

Decyzje związane z budową ścian zewnętrznych to: dobranie materiału, konstrukcji i sposobu wykończenia. Podczas budowania warto dopilnować dokładnego ułożenia ocieplenia i wykonania nadproży.

Co to jest λ i U?

Współczynnik przewodności cieplnej λ jest podstawowym parametrem określającym termoizolacyjność materiałów budowlanych i izolacyjnych. Podawana jest w W/mK. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym lepszą możemy uzyskać izolacyjność cieplną. W przypadku materiałów termoizolacyjnych wartość tego współczynnika jest stała, niezależna od grubości warstwy izolacji. Współczynnik przenikania ciepła U określa izolacyjność termiczną przegrody o określonej grubości d: ściany, dachu, podłogi i posadzki. Jego jednostką jest W/(m2K), ponieważ U=λ/d.

Czy można zastosować

inne materiały ścienne niż przewidziane w projekcie? Dla poprawy parametrów lub zmniejszenia kosztów, przepisy dopuszczają zmianę materiałów do budowy ścian. Jednak użyte materiały muszą w zakresie izolacyjności cielnej, wytrzymałości oraz trwałości, zapewniać przynajmniej takie same własności ściany, jakie zostały zawarte w projekcie. O zastosowaniu innych materiałów decyduje kierownik budowy, który musi również dokonać odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy. Nie ma potrzeby występowania o urzędowe zatwierdzenie tych zmian.

Z jakich materiałów budujemy ściany zewnętrzne?

Ceramika tradycyjna – tylko ściany dwu- i trójwarstwowe. W zależności od wytrzymałości na ściskanie, można kupić ceramikę z oznaczeniem 3,5; 5; 7,5; 10; 15; 20 – im wyższa klasa, tym bardziej wytrzymały materiał. Muruje się ją na grube spoiny (12 mm), na zaprawę tradycyjną cementowo-wapienną lub ciepłochronną. Zawsze wykonuje się spoiny pionowe.

 

+ duża zdolność do akumulacji ciepła;
+ materiał jest odporny na ogień;
– niska izolacyjność termiczna.

 

Ceramika poryzowana – wszystkie rodzaje ścian. Muruje się na grube spoiny (12 mm). Producenci i wykonawcy (przy ścianach jednowarstwowych) polecają zaprawę ciepłochronną, która jeszcze lepiej zatrzymuje ciepło.

 

+ dobra termoizolacyjność;
+ duża zdolność do akumulacji ciepła;
+ materiał jest odporny na ogień;
+ łatwość murowania (zamiast spoin pionowych, łączenie na pióro i wpust lub na kieszeń wypełnianą zaprawą);
– znaczna nasiąkliwość;
– wyraźna kruchość (w stosunku do ceramiki zwykłej).

 

Beton komórkowy – wszystkie rodzaje ścian. W zależności od gęstości, można kupić bloczki w odmianach 350, 400, 500, 600 i 700. Ściany jednowarstwowe muruje się na cienkie spoiny (1-3 mm) na zaprawę klejową albo na grube spoiny (10-15 mm) na zaprawę ciepłochronną. Ściany wielowarstwowe najczęściej muruje się na grube spoiny używając zwykłej zaprawy.

 

+ wysoka termoizolacyjność;
+ łatwość obróbki (łatwo się go przycina);
– niska wytrzymałość na ściskanie;
– znaczna nasiąkliwość (ścian z betonu komórkowego nie należy długo pozostawiać bez wykończenia);
– wyraźna kruchość;
– niska izolacyjność akustyczna.

 

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ściany zewnętrzne
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".