Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2008

Domofony i wideofony

Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć.
Domofony i wideofony  
 (fot. Rupp Ceramika)

Dzwonek przy furtce informuje o przybyciu gościa, ale zmusza do wyjścia z domu i otwarcia furtki kluczem. Domofon nie tylko umożliwia zdalne otworzenie furtki, ale również rozmowę z przybyszem. A przez wideofon można nie tylko porozmawiać z gościem, ale zobaczyć kto przed furtką stoi.

Zamiast dzwonka

Budowa i działanie domofonu nie jest skomplikowane. Najprostsze rozwiązania działają w systemie naprzemiennym, zwanym simplex: gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu. System duplex umożliwia natomiast prowadzenie rozmowy jednocześnie.

 

Instalacja domofonowa to dwa urządzenia – unifon i bramofon – połączone kablem lub bezprzewodowo.

 

Domofon   Wideofon  Podstawowym zabezpieczeniem domu jest domofon lub wideofon zamontowany przy wejściu na teren posesji (fot. GDE Polska) 

Unifon – to słuchawka montowana w domu; można również kupić unifon głośnomówiący, bez słuchawki. Furtka lub drzwi wejściowe wyposażone w zamek elektromagnetyczny otworzą się po naciśnięciu przycisku w unifonie. Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej – między pokojami czy kondygnacjami domu, gdy w jednym domu mieszkają np. dwie rodziny – niezbędny jest wówczas aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania. Unifon warto też zamontować na każdej kondygnacji, by na odgłos dzwonka nie biegać po schodach: z każdego z nich będzie wówczas możliwe otwieranie drzwi wejściowych. Wskazane jest umieszczać unifony blisko okien, by ułatwić sobie sprawdzanie, kto stoi przed furtką.

 

  Unifon Unifon to słuchawka przez którą rozmawia się z osobą stojącą przed furtką (fot. Cyfral)


Bramofon to głośnik, mikrofon i dzwonek umieszczone w tzw. kasecie zewnętrznej, zamontowanej na- lub podtynkowo na słupku przy furtce lub bramie. Bramofony wykonuje się najczęściej z blachy. Obudowy stalowe (nawet te zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem) szybko zaczynają korodować, dlatego lepiej zdecydować się na bramofon nierdzewny – aluminiowy lub mosiężny i ochronić urządzenie niewielkim daszkiem przed deszczem i śniegiem. Niektóre bramofony mogą być połączone ze skrzynką na listy. Panel bramofonu może być podświetlony diodą pod przyciskiem wywołania.

Joanna Dąbrowska

Pełna wersja artykułu: Domofony i wideofony

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!