Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobudowa ogrodu zimowego

Pół roku oglądamy w Polsce krajobrazy bez liści i trawy. Nawet, gdy już się pojawi żywa zieleń, czekamy na dobrą pogodę, żeby się nią cieszyć. A wśród zieleni w ogrodzie zimowym można spędzać miłe chwile przez cały rok.
(fot. TS Polska)

Planowanie ogrodu zimowego powinno się zacząć od sprecyzowania potrzeb i określenia, jakie funkcje ma pełnić: czy chcemy tam mieć tylko przechowalnię roślin, które nie mogą przetrwać zimy na dworze, czy też może dodatkowy salon służący wyłącznie wypoczynkowi, a może chcielibyśmy w nim urządzić jadalnię? Ogród warto przynajmniej częściowo otworzyć na dom, wstawiając w dzielącą je ścianę możliwie duże przeszklenia. Doda to uroku wnętrzu domu i przy okazji znakomicie je doświetli.

 

Jeśli pominąć pewne ograniczenia technologiczne, kształt ogrodu zimowego może być niemal dowolny: na planie kwadratu, prostokąta czy wielokąta. Można też wybudować ogród o wysokości dwóch kondygnacji lub tylko na wysokości drugiego piętra, na przykład nad garaem, z wejściem prosto z sypialni.

Wybór miejsca

Wybierając miejsce na ogród zimowy, należy uwzględnić architekturę domu i rozpatrzyć następujące możliwości:

 

– ogród dobudowany do bocznej ściany domu urozmaici i poprawi wygląd tej jego części,
– jeśli dom ma plan litery „L” lub „C”, ogród można wstawić w narożnik istniejących ścian,
– dostawiony do ściany domu od strony ogrodowej można pięknie skomponować z naturalnym otoczeniem: takie usytuowanie jest najczęściej polecane przez architektów.

 

Jeśli ze względu na architekturę domu i sytuację na działce możliwe jest różne umiejscowienie ogrodu zimowego, warto wiedzieć jakie zalety ma jego określona orientacja względem stron świata.

 

Ogród wschodni zapewnia korzystne warunki rozwoju roślinom, a właścicielom
– jasne wnętrze z dużą ilością światła. Nie nagrzewa się ono jednak nadmiernie, dzięki czemu ogród jest idealnym miejscem na popołudniowy odpoczynek.

 

Ogród wschodni, a także południowo-wschodni jest idealny dla następujących roślin: figowiec, fikus benjamina, adiantum, anturium, bromelia, difenbachia, kaladium, kalatea, kordylina, medynila, maranta, dipladenia, kolumea i monstera.

 

Ogród zachodni może służyć do przechowywania roślin zimą, ale w letnie popołudnia jego właścicielom może być w nim za gorąco, bo od promieni słonecznych padających pod dużym kątem wnętrze może się nadmiernie nagrzewać i wymagać intensywnego wietrzenia.

 

Ogród południowy jest najdłużej w ciągu dnia wystawiony na działanie promieni słonecznych, a zatem zimą szybko się nagrzewa. Zmagazynowane w nim ciepło ogranicza koszty ogrzewania nie tylko samego ogrodu, ale i pomieszczeń do niego przylegających.

Ceną za taką oszczędność jest jednak przegrzewanie się ogrodu latem – temperatura w nim może dochodzić nawet do 60°C. Jest to niebezpieczne dla roślin, bo ich liście mogą się wskutek tego przypalać. Aby zapobiec przegrzewaniu wnętrza, trzeba taki ogród zacieniać (przez obsadzenie drzewami albo zastosowanie w nim rolet), a także regularnie wietrzyć jego wnętrze. Korzystanie z rolet jest najlepszym sposobem na regulowanie ilości dochodzącego światła.

Katarzyna Olędzka

Pełna wersja artykułu: Dobudowa ogrodu zimowego

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".