Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

Jeśli chcemy, by był znaczącym źródłem ciepła, zdecydujmy się na kominek z wkładem lub kasetą, jeśli ma być używany okazjonalnie tylko do podgrzewania nastroju – może mieć otwarte palenisko. Jeśli natomiast ma ogrzewać cały dom, zamontujmy system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.

Kominki
(fot. Kominki Kozłowski)
Kominek może być wykorzystywany do ogrzewania tylko okazjonalnie lub funkcjonować jako ważne – ale nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać kilka pomieszczeń, a nawet cały dom. Nowoczesne kominki wyposaża się we wkłady lub kasety kominkowe.

 

Kasetę umieszcza się w już istniejącym kominku (mają mniejszą moc grzewczą), zaś wkład – w nowo budowanym. Wkłady i kasety produkuje się ze stali, żeliwa i szamotu, czyli materiałów odpornych na wysokie temperatury i dobrze akumulujących ciepło. Atrakcyjnie wykończona jest w nich jedynie widoczna powierzchnia, czyli – zazwyczaj – ścianka frontowa.

Wymagania nie tylko techniczne

Doprowadzenie powietrza. W pomieszczeniu z kominkiem bardzo ważną rolę odgrywa powietrze, gdyż potrzebne jest do procesu spalania. Należy dostarczyć co najmniej 10 m³/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia. Urządzenie o mocy 10 kW będzie potrzebowało więc 100 m³ powietrza w ciągu godziny (paleniska zamknięte zużywają kilkakrotnie mniej powietrza niż te otwarte).

 

Kominek będzie „ciągnął” powietrze z przestrzeni wokół, dlatego, żeby nie ograniczać ilości potrzebnej nam do oddychania, konieczne jest doprowadzenie powietrza, niezbędne do spalania, oddzielnym przewodem nawiewnym z zewnątrz: pod rusztem, przez boczne ścianki paleniska, pod płytą paleniska, przez tylną ściankę wnęki na drewno lub pod wnęką na drewno. W nowo budowanym domu najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wykonanie specjalnego kanału nawiewnego o powierzchni przekroju 200 cm2. Kanał może być wykonany z blachy, aluminium bądź z PVC.

 

Najważniejszymi elementami kanału są: przepustnica (szyber, który reguluje dopływ powietrza) oraz kratki wentylacyjne zabezpieczające przed gryzoniami. Kominki dobrze jest sytuować przy ścianie zewnętrznej – gdyż wtedy wystarczy przekuć się przez taką ścianę i zamontować w niej wpusty oraz kratki wentylacyjne.

 

Wielkość pomieszczenia. Kubatura pomieszczenia, w którym ma być zamontowany kominek musi wynosić 4 m³ na 1 kW mocy wkadu lub kasety i mieć nie mniej niż 30 m³. Kominek o mocy 10 kW można więc wstawić do salonu o kubaturze min. 40 m³.

 

Miejsce. To, gdzie stanie kominek, nie może być przypadkowe. Najlepiej o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu i wyznaczyć mu miejsce w pobliżu komina, by przewód dymowy miał jak najmniej zagięć. Ze względów bezpieczeństwa, na obudowie kominka, ścianach i podłodze w jego sąsiedztwie nie można układać przewodów instalacji elektrycznej ani rur gazowych. Usytuowanie kominka w pomieszczeniu będzie miało wpływ nie tylko na całą jego aranżację, ale także na komfort siedzących przy nim osób.

 

Dlatego trzeba uwzględnić funkcjonalność pomieszczenia, rozmieszczenie mebli i wygodną komunikację. Ponieważ kominek oraz telewizor to najczęściej dwa najważniejsze meble w salonie, by ze sobą nie konkurowały, należy je odpowiednio rozmieścić – najlepiej, gdy staną przy prostopadłych ścianach. Błędem jest ustawienie odbiornika po przeciwnej stronie kominka, ponieważ refleksy ognia będą odbijać się na ekranie telewizora.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Kominki

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".