Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna z PVC

Jaka jest różnica między szybą float a termofloat? Ile komór powinny mieć profile okienne? Czy okna z PVC są odporne na włamanie? Na te i podobne pytania każdy planujący zakup okien plastikowych znajdzie tu odpowiedź.

Okna z PVC
(fot. Oknoplast)
To nic, że dom jest jeszcze nieotynkowany – wyobraź sobie już wykończony, a więc z oknami. Właśnie, ale z jakimi? Czy z białymi o klasycznym wykończeniu, czy może w okleinie drewnopodobnej z ładnym podziałem szprosami? A jak dom będzie wyglądał, gdy wstawimy okna z niebieskimi ramami? Nie tylko na takie pytania warto sobie odpowiedzieć...

Jakie mają być okna?

Szczelne, ciepłe i ciche
...odpowiadamy, zagadnięci przez sprzedawcę. Jaką słyszymy odpowiedź? Współczynnik infiltracji powietrza = 0,3, współczynnik przenikania ciepła = 1,1 W/(m2·K) i bardzo dobra izolacyjność akustyczna = 35 dB. Co nam mówią te parametry?

 

Współczynnik infiltracji powietrza informuje o tym, jak szczelne są okna. Jego wartość powinna wynosić 0,5–1; im jest mniejsza, tym mniej powietrza przenika przez zamknięte okno. Obecnie okna mają bardzo niski współczynnik = 0,1–0,3 i dlatego w pomieszczeniach wentylowanych grawitacyjnnie powinny być zamontowane okna z nawiewnikiami, funkcją rozszczelniania lub mikrouchylania: okna rozszczelnione w taki sposób zapewniają osiągnięcie współczynnika infiltracji w przedziale 0,5–1. Jeśli w domu będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (czyli z rekuperatorem), warto kupić okna o współczynniku < 0,3.

 

Współczynnik przenikania ciepła U to wielkość wskazująca ilość ciepła, jaka będzie uciekać z domu przez okno, a więc im wartość U jest mniejsza, tym lepiej. Okna są najsłabszymi termicznie przegrodami w zewnętrznej konstrukcji budynku: współczynnik U obecnie produkowanych okien PVC wynosi przeciętnie 1,1–1,5 W/(m2·K), podczas gdy wartość U obecnie budowanych ścian wynosi od 0,3 do 0,5 W/(m2·K). Jeśli więc budujemy dom energooszczędny, warto zainwestować w okna o wartości U nie większej niż 0,8–0,9.

 

Izolacyjność akustyczna podana w decybelach to informacja o zdolności okien do tłumienia hałasów z zewnątrz: przesądza o tym, czy w domu zbudowanym w hałaśliwym otoczeniu będzie wystarczająco cicho. Standardowe okna mają izolacyjność akustyczną między 32 a 35 dB, lepiej tłumiące dźwięki – 40, a nawet 50 dB. Wyboru powinniśmy dokonywać po ustaleniu, jakie dźwięki mogą dochodzić z zewnątrz, jaką mamy na nie wrażliwość oraz jaki jest rytm dnia domowników. Jeśli budujemy dom przy spokojnej uliczce osiedlowej, a w pobliżu nie ma hałaśliwego zakładu przemysłowego, trasy kolejowej, szkoły ani drogi szybkiego ruchu itp., wystarczą okna standardowe. Jeśli natomiast wnętrzom domu zagraża dokuczliwy hałas, warto wybrać okna dodatkowo wyciszone, choć są sporo droższe. Oczywiście okno otwarte przestaje tłumić hałas z zewnątrz.

 

Niedrogie, ale solidne
...myślimy, wyobrażając sobie profile, w które ujęte są szyby. W Internecie czytamy o profilach trzy-, cztero- i nawet ośmiokomorowych. Jakie to ma znaczenie?
Okna PVC mają budowę komorową, inaczej mówiąc, w przekroju poprzecznym mają kilka przegród, dzielących go na komory. Nie są jednakowe: od zewnątrz – mniejsze, pośrodku jest jedna większa nazywana główną: ta usztywniona jest zazwyczaj kształtownikami stalowymi. Ilu komorowe profile są najlepsze? Dopuszczone do użytku są wszystkie, więc ważne są nasze oczekiwania. Im więcej komór ma profil, tym sztywniejsze jest okno i tym mniejszy ma współczynnik przenikania ciepła U, ale też jest wtedy droższe. Oto porównanie współczynników U [W/(m2·K)] okien:
  • trzykomorowe – 1,5–2,0,
  • cztero- i pięciokomorowe – od 1,2 do 1,5,
  • ośmiokomorowe – 0,6–0,9; stosowane w budownictwie energooszczędnym.
Obecnie najchętniej kupowane są cztero- i pięciokomorowe: ich parametry cieplne są dobre, a cena – przystępna. Na to, czy okno jest „ciepłe”, wpływają nie tylko ramy, ale też rodzaj oszklenia, o czym piszemy poniżej.

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Okna z PVC

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".