Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2010
Stropy
Budowa stropu to zadanie dla specjalistów – konstruktora i doświadczonych wykonawców. W tym przypadku nie wolno eksperymentować – jeśli chcemy zastosować inne rozwiązania niż proponowane w projekcie, to trzeba to uzgodnić z konstruktorem.
Dotyczy to nie tylko zmiany rodzaju stropu, ale również zmiany układu ścian wewnętrznych – to one są dla niego podporą (ściany nośne), lub przeciwnie – obciążeniem (ściany działowe). Zmian nie można więc dokonywać pochopnie na placu budowy, wierząc zapewnieniom wykonawców, że wszystko będzie w porządku. Stropy różnią się pod wieloma względami, np. zdolnością do tłumienia dźwięków, izolacyjnością termiczną, trudnością ułożenia czy masą. Warto więc już na etapie projektowania wybrać rodzaj stropu najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.Stropy gęstożebrowe
Końce belek kotwi się w wieńcu stropowym (łącząc ze sobą zbrojenie belek i wieńca). Następnie mieszanką betonową pokrywa się górną powierzchnię stropu oraz wypełnia nią wieniec. Na stropie to tzw. nadbeton – jego klasa oraz grubość określona jest w projekcie. W stropach, których rozpiętość przekracza 4–4,5 m, wykonuje się tzw. żebra rozdzielcze, czyli dodatkowe belki usytuowane prostopadle do belek stropowych. Żebra rozdzielcze zapobiegają niezależnemu uginaniu się belek pod obciążeniem. Takie niezależne ugięcia, zwane „klawiszowaniem”, prowadzą bowiem do pękania tynku na spodzie stropu. Zjawisko klawiszowania zmniejsza też warstwa nadbetonu, gdyż wiąże ze sobą zbrojenie poszczególnych belek i usztywnia konstrukcję. W miejscu oparcia murowanych ścian działowych, biegnących równolegle do belek, konieczne jest usztywnienie stropu przez ułożenie dwóch belek obok siebie. Zalety:
Jarosław Antkiewicz Pełna wersja artykułu w PDF Stropy |
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2010
Pozostałe artykuły
- Dom dla niedowiarków
- Budowanie bez kredytu
- Dom przed 40.
- Schody wewnętrzne
- Ściany działowe
- Ściany zewnętrzne
- Nowoczesne instalacje w pigułce
- Kominki
- Kominy
- Drzwi wewnętrzne
- Oświetlenie wewnętrzne
- Nawierzchnie i ogrodzenia
- Wełna czy styropian?
- Projekt
- Drzwi zewnętrzne
- Okna z PVC
- Urządzamy wnętrze kuchenne
- Planowanie i urządzanie ogrodu
- Powrót do świetności
- Wybór dolnego źródła
- Jak wybrać dolne źródło?
Polecamy