Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nawierzchnie i ogrodzenia

Nawierzchnie i ogrodzenie posesji to kropka nad „i” kompozycji domu i ogrodu. Nietrudno wybrać najtrwalsze czy najdroższe, ale prawdziwą sztuką jest dobrać te elementy tak, by były nie tylko funkcjonalne, ale też pasowały do bryły i elewacji domu oraz charakteru ogrodu.

Nawierzchnie i ogrodzenia
(fot. Libet)
Wybór nawierzchni to nie tylko kwestia gustu: musi być ona dostosowana do przewidywanych obciążeń, trwała i jeśli to możliwe – przepuszczalna dla wody. Jak z tego wynika, materiały na nawierzchnie, na które wjeżdża się samochodem, muszą wytrzymywać większe obciążenia niż materiały na ścieżki. Wybierając ogrodzenie, pod uwagę bierzemy głównie jego cenę i wygląd.

 

Powszechność urządzeń alarmowych sprawia, że mniejszą uwagę przywiązujemy do tego, czy będzie ono skuteczną przeszkodą dla złodzieja. Realizując własny pomysł na ogrodzenie, pamiętajmy, że przęsła, brama i furtka powinny współgrać ze sobą, a całość harmonijnie komponować się z elewacją domu.

 

Jeśli ogrodzenie ma chronić przed hałasem i kurzem z ulicy, powinno być szczelne. Ciężko wyglądający pełny mur z kamienia, cegieł, pustaków czy bloczków betonowych można częściowo przysłonić roślinami pnącymi. Jeśli otoczenie jest ciche, ładne i nie warto go zasłaniać, lepiej wybrać ogrodzenie lekkie, ażurowe – z desek, okrąglaków, bali, siatki metalowej albo żeliwa.

 

Dobrze, jeśli nawierzchnie i ogrodzenie posesji mają podobny charakter. Warto więc do ich budowy wybierać ten sam lub podobny materiał. Podjazd z kostki betonowej z pewnością dobrze będzie prezentować się w sąsiedztwie ogrodzenia betonowego lub murowanego. Poniżej przedstawiamy przegląd materiałów do budowy nawierzchni i ogrodzeń.

Kamień

Choć tylko nielicznych stać na ogrodzenia czy nawierzchnie w całości z kamienia, wystarczy umiejętnie wkomponować parę detali czy wstawek kamiennych w ogrodzenie albo nawierzchnię, by uszlachetnić wygląd nawet skromnego domostwa.

 

Na nawierzchnie ogrodowe zwykle stosuje się granit, bazalt, sjenit, a więc skały twarde, nienasiąkliwe, niepodatne na zanieczyszczenia i odporne na ścieranie, a ze skał miękkich – piaskowiec i wapień, które są nasiąkliwe i mniej odporne na ścieranie. Rzadziej stosuje się marmur, kwarcyt, porfir i serpentynit. Na nawierzchnie odpowiedni jest kamień o powierzchni piaskowanej, groszkowanej lub płomieniowanej, bo jest mniej śliski niż gładki.

 

Mury kamienne można wznosić z większości rodzajów kamienia. Najtrwalsze są mury z granitu, bazaltu, porfiru i kwarcytów, ale wyglądają dość surowo i są drogie, dlatego częściej wybierane są wapienie i piaskowce.

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu w PDF Nawierzchnie i ogrodzenia

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".