Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi zewnętrzne

Kupić takie drzwi, które nie zmienią się pod wpływem wilgoci, bez problemu otworzą podczas mrozu, a włamywacz nie da im rady... Jak to zrobić?

Wybieramy

Drzwi zewnętrzne
 (fot. Hörmann)
Co wydaje się najważniejsze dla klientów wybierających drzwi zewnętrzne? Sprzedawcy zgodnie odpowiadają, że cena: im niższa, tym lepiej. Ale cudów nie ma – jeśli produkt ma być dobry, musi swoje kosztować. Skąd jednak aż takie różnice? Dlaczego jedne drzwi producent wycenia na 400 zł, a inne na ponad 4000 zł? Piszemy o tym poniżej. Postaramy się także podpowiedzieć, jak wybierać, by nie przepłacić, ale też by nie kupić bubla.

 

Cena drzwi zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego je wykonano, a także od rodzaju akcesoriów – klamek (ceny od 20 do 500 zł), zamków, wizjerów (najtańszy kupimy za 10 zł, ten droższy za 50 zł), oszkleń i szyldów. Ważne jest także to, czy kupujemy drzwi z montażem, bo jeśli tak, zapłacimy 7% VAT.

 

Drzwi stalowe

 

Są najtańsze, choć i w tej grupie znajdziemy wyroby za kilka tysięcy złotych (patrz ramka o drzwiach antywłamaniowych). Mają szkielet z kształtowników stalowych, usztywniony prętami lub blachą profilowaną i wypełniony izolacją ze sztywnej pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Zewnętrzne okładziny mogą być z wytłaczanych płyt stalowych, stalowych płyt gładkich, grubych profilowanych laminowanych płyt wiórowych, grubych płyt wiórowych z okleiną z naturalnego drewna lub z grubej sklejki wodoodpornej. Produkowane są w wielu wzorach i kolorach. Koszt takich drzwi to kwota od 800 do 5000 zł.

 

Drzwi drewniane

 

Są droższe od stalowych (z wyjątkiem antywłamaniowych). Najczęściej wykonuje się je z drewna sosnowego, czasem dębowego, a niekiedy też z gatunków egzotycznych: meranti, mahoniu, teku lub palisandru. Drewno powinno być klejone warstwowo, a nie lite, bo wtedy drzwi są odporniejsze na paczenie. Pod okładzinami z drewna często umieszcza się wzmocnienia z blachy stalowej. Powierzchnia skrzydeł może być gładka lub ozdobiona listwami albo kasetonami. Mogą być wykończone lakierem, impregnatem lub farbami akrylowymi. Drzwi drewniane powinno się odnawiać co kilka lat.

 

Uwaga! Nie ma drzwi drewnianych antywłamaniowych; jeśli sprzedawca oferuje nam taki produkt, lepiej odwiedzić konkurencję. Drzwi drewniane kosztują średnio od 2 do 8 tys. zł.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełna wersja artykułu w PDF Drzwi zewnętrzne

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".