Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2011

Ściany zewnętrzne

Koszt wzniesienia ścian zewnętrznych zwykle nie przekracza 10% wydatków na budowę całego domu. Istotne jest jednak, że wybór technologii ma nie tylko wpływ na wygląd domu, ale w dużej mierze decyduje o jego izolacyjności cieplnej i akustycznej. Decydując się na budowę domu, warto więc poznać specyfikę i różnice wszystkich technologii, tych tradycyjnych i nowoczesnych, pozwalających systemowo wybudować dom.

Wybór technologii

Ściany zewnętrzne
(fot. Wienerberger)
Już na początku budowy musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór technologii wznoszenia ścian.

 

Jeśli mamy wątpliwość co do kwalifikacji wykonawców – najlepiej wybierać rozwiązania jak najprostsze, powszechnie znane, o minimalnym ryzyku popełnienia przez nich błędu. Lepiej wybrać ścianę dwuwarstwową murowaną na zwykłą zaprawę i grube spoiny niż ścianę jednowarstwową, w której elementy spaja się zaprawą klejową, co wymaga od wykonawcy dużej dokładności, precyzji i doświadczenia.

 

Tym bardziej że często inwestor sam ocenia i kontroluje pracę fachowców. Takich dylematów mieć nie będziemy, jeśli zatrudnimy sprawdzoną, polecaną przez znajomych firmę oraz inspektora nadzoru. Wówczas rodzaj zastosowanej technologii nie będzie już tak istotny i będziemy mogli skorzystać również z najnowszych rozwiązań systemowych.

 

Dla wielu inwestorów najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego materiału lub technologii budowy ścian są koszty. Dość często brany jest pod uwagę tylko koszt wzniesienia ściany nośnej, czyli etap stanu surowego. Wielu inwestorów zapomina o tym, że to tylko część niezbędnych wydatków. O końcowym rezultacie – zarówno cenie, jak i wyglądzie ściany – najczęściej decydują warstwy wykończeniowe, czyli rodzaj zastosowanych tynków, okładzin itd.

 

Gdy uwzględni się wszystkie te czynniki, to okazuje się, że koszt wszystkich rodzajów ścian murowanych o porównywalnych parametrach technicznych i jednakowym wykończeniu jest niemal identyczny. Na ogół różnice nie przekraczają 10% wartości 1 m2 ściany. Wyraźnym odstępstwem są ściany wykończone cegłą klinkierową lub płytami naturalnego kamienia, w przypadku których koszt okładziny elewacyjnej może być wyższy od pozostałych warstw ściany. I na to trzeba zwracać uwagę, zwłaszcza podczas projektowania elewacji.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!