Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Koszt wzniesienia ścian zewnętrznych zwykle nie przekracza 10% wydatków na budowę całego domu. Istotne jest jednak, że wybór technologii ma nie tylko wpływ na wygląd domu, ale w dużej mierze decyduje o jego izolacyjności cieplnej i akustycznej. Decydując się na budowę domu, warto więc poznać specyfikę i różnice wszystkich technologii, tych tradycyjnych i nowoczesnych, pozwalających systemowo wybudować dom.

Wybór technologii

Ściany zewnętrzne
(fot. Wienerberger)
Już na początku budowy musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór technologii wznoszenia ścian.

 

Jeśli mamy wątpliwość co do kwalifikacji wykonawców – najlepiej wybierać rozwiązania jak najprostsze, powszechnie znane, o minimalnym ryzyku popełnienia przez nich błędu. Lepiej wybrać ścianę dwuwarstwową murowaną na zwykłą zaprawę i grube spoiny niż ścianę jednowarstwową, w której elementy spaja się zaprawą klejową, co wymaga od wykonawcy dużej dokładności, precyzji i doświadczenia.

 

Tym bardziej że często inwestor sam ocenia i kontroluje pracę fachowców. Takich dylematów mieć nie będziemy, jeśli zatrudnimy sprawdzoną, polecaną przez znajomych firmę oraz inspektora nadzoru. Wówczas rodzaj zastosowanej technologii nie będzie już tak istotny i będziemy mogli skorzystać również z najnowszych rozwiązań systemowych.

 

Dla wielu inwestorów najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego materiału lub technologii budowy ścian są koszty. Dość często brany jest pod uwagę tylko koszt wzniesienia ściany nośnej, czyli etap stanu surowego. Wielu inwestorów zapomina o tym, że to tylko część niezbędnych wydatków. O końcowym rezultacie – zarówno cenie, jak i wyglądzie ściany – najczęściej decydują warstwy wykończeniowe, czyli rodzaj zastosowanych tynków, okładzin itd.

 

Gdy uwzględni się wszystkie te czynniki, to okazuje się, że koszt wszystkich rodzajów ścian murowanych o porównywalnych parametrach technicznych i jednakowym wykończeniu jest niemal identyczny. Na ogół różnice nie przekraczają 10% wartości 1 m2 ściany. Wyraźnym odstępstwem są ściany wykończone cegłą klinkierową lub płytami naturalnego kamienia, w przypadku których koszt okładziny elewacyjnej może być wyższy od pozostałych warstw ściany. I na to trzeba zwracać uwagę, zwłaszcza podczas projektowania elewacji.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".