Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia i nawierzchnie

Chociaż wybór ogrodzeń i materiałów na nawierzchnię jest duży, wcale nie ułatwia to podjęcia decyzji, które z nich będą pasowały do bryły i elewacji domu oraz do ogrodowej architektury. Podpowiedzią może być umiar, który warto zachować, aby końcowy efekt nie był zbyt przytłaczający.

Ogrodzenia

Ogrodzenia i nawierzchnie
(fot. Drewbet)
Warto skomponować wygląd domu i ogrodzenia w harmonijną całość. Jeśli wybierzemy na przykład zbyt masywne – może zdominować, a zbyt ozdobne – nie pasować do prostego domu.

 

Można przemyśleć, czy np. siatkę umieścimy na całej długości ogrodzenia, czy od frontu postawimy coś bardziej okazałego, np. słupki z cegieł klinkierowych i metalowe przęsła. Warto też rozważyć, czy działka ma być szczelnie odizolowana od frontu, czy wręcz przeciwnie – wolimy ogrodzenie ażurowe, by zachować ładne widoki na pobliskie tereny lub domy.

 

A może dopasujemy rodzaj naszego ogrodzenia do sąsiadów, aby były utrzymane w jednej stylistyce? Wystarczy taki sam kamień lub cegła użyte na podmurówkę albo jednakowe kształtki ceramiczne.

 

Ogrodzenie może stapiać się z domem lub być elementem dominującym, który jako pierwszy rzuca się w oczy. Wraz z nim jako całość traktuje się bramę i furtkę, dlatego wszystkie te elementy powinny współgrać ze sobą. Jeśli nie jesteśmy pewni rezultatu, poprośmy o pomoc architekta.

 

Fundament pod ogrodzenie

 

Głębokość fundamentu powinna być dostosowana do rodzaju ogrodzenia, głębokości przemarzania gruntu (80–140 cm zależnie od regionu) oraz rodzaju gruntu. W wysadzinowych gruntach gliniastych fundament powinien znaleźć się poniżej strefy przemarzania, natomiast w gruntach piaszczystych, które zamarzając, nie zwiększają swojej objętości, w zupełności wystarcza płytkie fundamentowanie na 60 cm. Często też głębsze fundamenty wykonuje się tylko pod słupki, a pod pozostałą część ogrodzenia stosuje się płytkie fundamenty – nawet na 40 cm. Jeśli jednak warunki gruntowe są trudne (grunty wysadzinowe) lepiej zbytnio nie oszczędzać i wykonać głębszy fundament – inaczej może on popękać w wyniku nierównomiernego osiadania.

 

Olimpia Wolf

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".