Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kronika klanu Amber cd.

W poprzednim numerze „Dasz radę!” wspólnie z Klanowiczami www.wybieramydom.pl rozkładaliśmy na czynniki pierwsze koszty stanu surowego domów budowanych wg projektu Amber (artykuł ten dostępny jest po odczytaniu powyższego kodu). Tym razem pod lupę bierzemy wydatki na instalacje w Amberach, ale nie tylko w nich...
Kronika klanu Amber cd.
(fot. Ewa _ & _ Marcin)

 Ogrzewanie, instalacja wodociągowa, wentylacyjna i elektryczna to przecież te pozycje w projekcie, które można modyfikować – zależnie od lokalnych warunków dostępności do mediów i potrzeb użytkownika. Można więc dowolnie zmieniać sposób ogrzewania, rozmieszczenie gniazd elektrycznych, zapotrzebowanie na wodę lub system odprowadzanych ścieków (pod warunkiem wykonania tych instalacji zgodnie z przepisami i warunkami zabudowy). Potwierdzają to działania osób tworzących klan Amber. Szacunki zatem przedstawione przez naszego kosztorysanta i merytoryczny komentarz są na tyle uniwersalne, że mogą skorzystać z nich wszyscy, którzy przymierzają się do budowy i wstępnie oceniają swoje możliwości finansowe.

 

Instalacje w domu jednorodzinnym stanowią zazwyczaj 15–20% kosztów całej budowy, ale przy rozbudowanych systemach ogrzewania, wentylacji czy wyposażeniu budynku w elementy inteligentnego domu nakłady mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Oczywiście część tych ponadnormatywnych wydatków wynika z chęci obniżenia kosztów eksploatacji. Za ekonomicznie uzasadnione można uznać takie rozwiązania, których koszty zwrócą się w okresie nie dłuższym niż 10 lat. Takie założenie, tj. porównanie kosztów wykonania takiego czy innego wariantu instalacji – głównie grzewczej i wentylacyjnej oraz przewidywanie efektów oszczędnościowych, może być podstawą przy dokonywaniu wyboru.

 

Innym powodem instalowania ponadstandardowych wariantów instalacji jest chęć uzyskania wyższego komfortu i bezpieczeństwa użytkowania, a także walory estetyczne, dotyczące głównie widocznych elementów instalacji wodnej, grzewczej czy elektrycznej. Dla tego domu, przy standardowym wyposażeniu, koszty robót instalacyjnych wynoszą około 48 000 zł – bez uwzględnienia przyłączy do sieci, gdyż w zależności od położenia działki różnice w kosztach przyłączeniowych do różnych mediów mogą być znaczne. Na ile przewidywane koszty znajdą potwierdzenie przy realizacji budowy, zależy w dużym stopniu od rodzaju użytych materiałów i technologii, jak i kosztów robocizny przyjętej w danym rejonie Polski.

Ogrzewanie

13.04.2009,
17:41 kabalp01

Witam! (...) Jaki system ogrzewania zastosowaliście, no i ile wyniesie was koszt inwestycji wg kosztorysu? Pozdrawiam!

 

15.04.2009,
13:04 ania&alek

Witam! Ogrzewanie gazem. Koszty całości hmmmmmmm duże!

 

5.11.2009,
08:06 ania&alek

Witam! Praca wre. Robione są instalacje c.o. i c.w.u. więc jest taki bałagan, że w sobotę już sprzątanie domu przed położeniem ogrzewania podłogowego i wylewkami (jeszcze nie mieszkamy, a już porządki). Na parterze będzie ogrzewanie podłogowe, podobnie w salonie i wiatrołapie. Awaryjnie zostały wyprowadzone przewody pod grzejniki pod duże okna narożne. Grzejniki kanałowe drogie jak... i nie są wydajne, tylko ładne. Płytę z kosztorysem kupiłem i mogę sprzedać za połowę ceny. Na początku zajrzałem, ale dałem sobie spokój – pewne elementy tak, ale jak są zmiany, to przedmiar jest inny. Pozdrawiam.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Dasz radę” - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".