Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zdrowy i oszczędny dom - Wybór projektu, oświetlenie

Zanim zaczniemy szukać projektu gotowego lub architekta, który zaprojektuje nasz wymarzony dom, warto wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny określić swoje oczekiwania. Z takiej narady powinno wyniknąć, ile metrów kwadratowych ma mieć dom, ile w nim ma być pokoi i łazienek, czy garaż ma być połączony z domem, czy też wolno stojący i ile samochodów będzie w nim parkować. Sprecyzowanie potrzeb już na początku ułatwi szukanie projektu i późniejsze podejmowanie decyzji. Dotyczyć powinno również oświetlenia, bowiem optymalnie zaprojektowana instalacja oświetleniowa to nie tylko mniejsze rachunki za energię, ale również ergonomicznie oświetlone wnętrza i komfort dla wzroku.

Mniejszych nakładów inwestycyjnych wymagać będzie też garaż połączony z bryłą domu, a jego przestrzeń – nawet nieogrzewana – będzie stanowiła bufor termiczny po tej stronie budynku, przy której jest usytuowany
Mniejszych nakładów inwestycyjnych wymagać będzie też garaż połączony z bryłą domu, a jego przestrzeń – nawet nieogrzewana – będzie stanowiła bufor termiczny po tej stronie budynku, przy której jest usytuowany (fot. pracowniab2.pl)
W Polsce powtarzalne projekty domów energooszczędnych nie są często spotykane.

 

Intencją biur projektowych jest sprzedawanie jak największej liczby projektów, starają się więc, by budowane według nich domy były dostępne dla jak największej liczby potencjalnych inwestorów. Dlatego w katalogach trudno znaleźć projekty zawierające rozwiązania zwiększające koszty domu, w tym – projekty domów energooszczędnych, które są 10–20% droższe niż domy budowane wg obowiązujących przepisów.

 

Dlatego też ściany, dach i podłoga w powtarzalnych projektach z katalogów są ocieplone jedynie w minimalnym stopniu – tak by spełniały przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków. Także stosowana w tych projektach stolarka okienna to wyroby standardowe. Wentylacja domów w projektach gotowych jest prawie zawsze grawitacyjna (choć obecnie niektóre pracownie oferują również projekt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem). Dom wybudowany według takiego projektu nie będzie więc odpowiadał standardom domu energooszczędnego.

 

Trzeba szukać projektów, które zawierają jeden ze wskaźników informujących o zapotrzebowaniu domu na ciepło: najczęściej EP – wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię pierwotną lub lepiej EK, – wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię końcową. Niestety znalezienie takich informacji może być trudne (szczególnie w projektach katalogowych), ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami architekt nie ma obowiązku podawania takich informacji w dokumentacji.

 

Zamawiając projekt indywidualny, możemy zażądać od architekta podania wyliczonego zapotrzebowania budynku na energię. Aby dom można było uznać za energooszczędny, jego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania powinno wynosić ≤ 50 kWh/m2. Zgłaszając budynek do odbioru będziemy musieli przedstawić charakterystykę energetyczną budynku.

 

Budynki energooszczędne charakteryzują się zwartą architekturą i mają niewielką powierzchnię przegród zewnętrznych w stosunku do swej kubatury. Dlatego wybierajmy takie projekty, które mają potrzebną nam powierzchnię użytkową, a przy tym – jak najmniejszą powierzchnię ścian i dachu, przez które ucieka ciepło. Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłyby domy budowane o bryle sześcianu, bo miałyby najkorzystniejszy stosunek powierzchni do objętości. Im bardziej projekt odbiega od tego modelu, im ma więcej przybudówek, wykuszy czy załamań dachu, tym jest dalszy od ideału, jakiego szukamy.

Ekspert – dr inż. Arkadiusz Węglarz Adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Krajowej Agencji Poszanowania Energii, wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, właściciel energooszczędnego domu.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".