Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy i obróbki blacharskie

Jeśli komin ulega uszkodzeniu, to zwykle w części znajdującej się ponad dachem. Ponadto każdy komin oznacza „dziurę” w dachu, dlatego niewłaściwie wykonane obróbki blacharskie w tym miejscu, to chyba najczęstsza przyczyna przecieków.

Kominy i obróbki blacharskie
(fot. Schiedel)

Część komina znajdująca się ponad dachem jest narażona na mróz, upał, deszcz, śnieg, wiatr. Od wewnątrz działa zaś na niego wysoka temperatura, w kanałach dymowych sięgająca nawet 200°C, a spaliny lub dym zawierają wiele agresywnych związków. W tradycyjnych kominach murowanych o ich odporności na czynniki działające zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz decyduje jakość użytych cegieł i zaprawy. W kominach „systemowych” kanały wykonuje się zaś z innego materiału (ceramika, stal, tworzywa sztuczne) niż obudowę (zwykle beton na lekkim kruszywie). Warstwowa budowa pozwala na rozdzielenie funkcji, a w konsekwencji także pożądane cechy materiałów są inne.

Mrozodporne i szczelne

Materiały użyte do budowy znajdującej się powyżej dachu części komina muszą być niewrażliwe na czynniki atmosferyczne – odporne na wnikanie wody i mróz. Obie te cechy są ze sobą związane, bo jeśli dany materiał nasiąka wodą lub może ona wniknąć w spoiny pomiędzy elementami, to zniszczenia spowodowane mrozem są nie do uniknięcia.

 

Dlatego kominy murowane z cegły powinny być wznoszone tylko z cegły pełnej, a spoiny pomiędzy nimi muszą być starannie wypełnione na całej głębokości (bez zagłębiania). Praktyka często jest niestety inna i powszechnie stosuje się klinkierową cegłę otworową. Jest to niezgodne z polskimi normami, których stosowanie jest w tym przypadku obowiązkowe, bo przywołuje je rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budynków, ale nawet nadzór budowlany nie egzekwuje tych przepisów. Na efekty w wielu przypadkach nie trzeba długo czekać i po kilku sezonach komin nadaje się do remontu. Sam klinkier jest wprawdzie bardzo mało nasiąkliwy, ale jeśli spoiny nie wytrzymają, to wnikająca w puste przestrzenie wewnątrz cegieł woda zamarza i je rozsadza.

 

Oszczędzanie na jakości materiałów użytych do budowy komina po prostu się nie opłaca.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".