Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zakładanie trawnika

Dla ogrodników niedoścignionym wzorcem są trawniki brytyjskie. To od Anglików cały świat uczył się, jak zakładać i pielęgnować murawę. Co prawda przekornie twierdzą, że aby była nieskazitelnie piękna, trzeba ją kosić, podlewać i nawozić przez… 300 lat. Ale na szczęście nie musimy obecnie aż tak długo czekać, wiedząc, że sekret pięknego i zdrowego wyglądu trawnika tkwi w doskonale przygotowanym podłożu! Możemy go założyć sposobem tradycyjnym, z siewu, albo nowocześniejszą metodą, z rolki.

Zakładanie trawnika
(fot. Bosch)
To prawda, że prawidłowe zakładanie trawnika jest pracochłonne i kosztochłonne. No cóż, bez pracy nie ma kołaczy! To znane ludowe porzekadło dotyczy również ogrodu. Pociechą są liczne przykłady na to, że choć klimat w Polsce różni się od klimatu Wielkiej Brytanii, w uprawie trawnika również osiągamy sukcesy.

 

Kluczowe są prace przed, w czasie i zaraz po jego założeniu. Im mniej popełnimy błędów w fazie lokalizacji trawnika, przygotowania podłoża, podczas doboru mieszanki trawnikowej i kolejnych prac – tym będzie lepiej wyglądał i ułatwi nam na długo pielęgnację.

Po co nam trawnik?

Ze względu na czasochłonną i drogą pielęgnację niektórzy ogrodnicy zalecają zmniejszenie powierzchni trawnika do niezbędnego minimum. Jednak nie należy całkowicie z niego rezygnować. Architekci krajobrazu są zgodni co do tego, że trawnik powinien istnieć w każdym ogrodzie, co więcej – stanowić jego integralną część, ponieważ spełnia kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim wprowadza do ogrodu ład i jednocześnie podkreśla inne elementy – kompozycje bylin oraz krzewów i drzew ozdobnych, kształt rabat i tak zwanej małej architektury ogrodowej. Znacząco poprawia estetykę ogrodu oraz wydłuża jego perspektywę.

 

Prawidłowo pielęgnowany, pozytywnie wpływa na mikroklimat. Trudno mu odmówić walorów praktycznych, bo jest dla użytkowników miejscem zabaw, uprawiania sportów i wszelkich innych odmian relaksu czynnego lub biernego.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".