Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013

Okna dachowe

Coraz więcej osób budujących domy decyduje się na zamontowanie okien połaciowych. Ich podstawową zaletą jest fakt, że dają one do 50 procent więcej światła, niż okna pionowe o takiej samej powierzchni. Można je umieścić nie tylko na dachach o nachyleniu powyżej 15 stopni. Dzięki zestawom ze specjalną podstawą i odpowiednim kołnierzem uszczelniającym, niektóre modele nadają się również na płaskie dachy. Dostępne są również akcesoria: rolety, żaluzje, moskitiery. O swoich wrażeniach z użytkowania okien dachowych opowiedzieli nam ich właściciele.

Dawniej pomieszczenia na poddaszu doświetlano pionowymi oknami zamontowanymi w lukarnach. To prawda, że powiększa ona przestrzeń pomieszczeń pod dachem, przez co ma zagorzałych zwolenników. Z drugiej jednak strony, wybudowanie lukarny wymaga odpowiedniej konstrukcji w więźbie dachowej, co jest kłopotliwe i kosztowne. Na zbudowanie lukarny potrzeba sporo czasu – najpierw cieśli, a następnie dekarzy, wykonujących drogie obróbki blacharskie związane z pokryciem. Okna do lukarn niekiedy mają niestandardowe kształty, są więc droższe od typowych, fasadowych.

 

Tymczasem kupno i zamontowanie okna połaciowego zajmuje najwyżej kilka godzin. I nie ma znaczenia, czym dach jest pokryty oraz czy okno montuje się w nowym czy w istniejącym budynku. Okna połaciowe kupuje się zwykle w punktach sprzedaży pokryć dachowych, zamawiając je razem z pokryciem. Okno dachowe (o najpopularniejszych wymiarach 78 × 140 cm) wraz z kołnierzem to wydatek ok. 1000 zł. Więcej zapłacimy za okna zintegrowane z roletami i sterowane elektronicznie.

OKNA DACHOWE A WYGLĄD DOMU

Jeśli okien jest zaledwie kilka, na dodatek niedużych i rozproszonych pojedynczo w płaszczyźnie dachu, praktycznie nie wpływają na wygląd budynku. Zmienia się on zwykle dopiero wtedy, kiedy zgrupuje się je w duże zestawy – pionowe lub poziome albo zastosuje intrygujące w formie okna dachowe przekształcające się po otwarciu w balkon lub w lukarnę. Wzrok przechodniów na pewno przyciągną także wszelkie elementy zamontowane na oknach dachowych, szczególnie zewnętrzne rolety.

 

Producenci od kilku lat wychodzą naprzeciw potrzebom tym, którzy przy okazji montażu okien dachowych chcą uatrakcyjnić architekturę domu, a nie tylko po prostu doświetlić wnętrza pod dachem. Ciekawie i nowocześnie wyglądają okna kolankowe oraz okna z nadstawką, choć w zasadzie są to tylko pojedyncze okna przedłużone na dole lub na górze. Spektakularny efekt daje okno panoramiczne o wymiarach 2,60 × 1,70 m. Umożliwia nieograniczony widok z dachu.

Lilianna Jampolska
fot. Roto

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!