Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe i orynnowanie

Jakie jest najlepsze pokrycie dachowe? Przede wszystkim dopasowane do cech dachu – jego konstrukcji, kąta nachylenia, sposobu wykonania podkładu. Bywają pokrycia mniej lub bardziej uniwersalne. Przykładowo papa nadaje się świetnie na dachy płaskie, ale można by nią pokryć także dach stromy. Jednak niewątpliwie nie będzie to estetyczne. Dlatego trzeba uwzględniać jeszcze jeden ważny czynnik – wygląd domu.

Najpopularniejsze materiały

Dachówki ceramiczne występują w wielu odmianach, ale najczęściej stosuje się dachówki zakładkowe lub tradycyjną karpiówkę. Te pierwsze są dość szczelne dzięki wyprofilowanym połączeniom (tzw. zamkom), karpiówkę zaś układa się dwuwarstwowo.

 

Dachówki nie wymagają pełnego deskowania jako podkładu, wystarczają łaty i kontrłaty. Pojedyncze dachówki są małe, dlatego dobrze nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach i łatwo jest wymienić uszkodzone elementy.

 

Pokrycie ceramiczne jest ciężkie (nawet 80 kg/m2), dzięki czemu dobrze tłumi dźwięk padającego deszczu, jest jednak sporym obciążeniem dla więźby.

 

Dachówki są trwałe, wytrzymują nawet 100 lat. Odporność ich powierzchni na osadzanie się zanieczyszczeń i porosty poprawi nałożenie specjalnej powłoki – warstwy glinki szlachetnej (angobowanie) lub szkliwa (glazurowanie).

 

Cena to przynajmniej 40–50 zł/m2. Niestety bardzo drogie, nawet 10 razy droższe od zwykłych, są dachówki specjalne – przyokapowe, szczytowe (na krańcach połaci) itp. Zamiast nich da się wykonać wprawdzie tańsze obróbki blacharskie, ale wygląd dachu będzie gorszy.

 

Dachówki cementowe trudno odróżnić od ceramicznych, choć wytwarzane są nie z wypalonej gliny, lecz z barwionego betonu. Uważa się je za mniej trwałe od ceramicznych, ale decydujące znaczenie ma jakość materiału oraz to, czy powietrze w okolicy jest zanieczyszczone (beton jest mało odporny na kwasy).

 

Są nieco tańsze niż ceramiczne – od 30 zł/m2.

Jarosław Antkiewicz
fot. Wienerberger

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".