Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

5 pomysłów na posadzkę w garażu

Posadzka w garażu powinna być trwała, wytrzymała, równa i łatwa w konserwacji. Jej nawierzchnia narażona jest na obciążenie poruszającymi się po niej pojazdami, zanieczyszczenie piaskiem, substancjami chemicznymi (w tym ropopochodnymi) oraz zawilgocenie. Czym zatem ją wykończyć, aby spełniała wszystkie wymogi, a przy tym była wygodna w eksploatacji?

W większości nowo budowanych domów pomieszczenia gospodarcze, takie jak kotłownia czy garaż wykańcza się na końcu. Często ich nawierzchnia pozostaje surowa nawet przez kilka lat od wprowadzenia się mieszkańców. Szczególnie, gdy inwestycja zrealizowana jest tzw. metodą gospodarczą, czyli wieloetapowo – w takich przypadkach garaż staje się magazynem, w którym przechowuje się narzędzia, materiały budowlane i wykończeniowe (płytki ceramiczne, farby itp.).

 

Na podkłady podłogowe w budynkach jednorodzinnych używa się najczęściej jastrychów cementowych (gr. 5–10 cm), które przygotowuje się na przykład za pomocą agregatu mieszająco-pompującego, zwanego miksokretem. Mieszanki takie charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie, odpornością na zawilgocenie i niską ceną. Przy starannym wykonaniu, mogą samodzielnie pełnić rolę podłogi w garażu.

 

Trzeba przede wszystkim zadbać o ich odpowiednią gładkość, a także zapewnić stosowny spadek powierzchni (2–3%) w kierunku kratki spustowej, korytka odprowadzającego wodę (tzw. odwodnienie liniowe) lub bramy garażowej.

Monika Dąbrowska
fot. Praktiker

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".