Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013

Instalacja elektryczna i oświetlenie

Funkcjonalnie rozplanowana i starannie wykonana instalacja elektryczna zapewnia wygodę użytkowania i bezpieczeństwo mieszkańców. Aby tak było, trzeba podczas jej planowania i instalowania uwzględnić wiele czynników, które mogą ujawnić się na dalszych etapach wykańczania i urządzania domu. Tym bardziej, że prace elektroinstalacyjne przeprowadza się już podczas kończenia stanu surowego budynku.

Instalacja domowa jest zespołem różnorodnych elementów elektrycznych, połączonych ze sobą przewodami. Dzieli się ona na obwody zasilające poszczególne urządzenia – lub ich grupy – nazywane odbiornikami. W skład obwodów – zależnie od ich przeznaczenia – wchodzi aparatura zabezpieczająco-sterująca, umieszczona w rozdzielnicy, łączniki (wyłączniki) oświetlenia, gniazda wtykowe i wypusty przyłączeniowe.

Z podziałem na obwody

Liczba obwodów w domu wiąże się z rozmieszczeniem gniazd i punktów oświetleniowych oraz rodzajem i mocą urządzeń elektrycznych. Każdy obwód chroniony jest oddzielnym wyłącznikiem nadmiarowoprądowym, o prądzie nominalnym dobranym do obciążenia tego obwodu, zwykle 6–16 A. Moc urządzeń zainstalowanych w jednym obwodzie nie może przekraczać 3,5 kW, zaś liczba punktów oświetleniowych – być większa niż 20, a gniazd wtykowych – 10. Urządzenia podłączone na stałe do instalacji (hydrofor, grzejniki akumulacyjne) oraz kuchenka elektryczna, pralka i zmywarka powinny być zasilane z oddzielnych obwodów, zabezpieczonych indywidualnym wyłącznikiem nadprądowym. W praktyce w domu jednorodzinnym o powierzchni 150–200 m2 tworzy się 10–12 obwodów zasilających z indywidualnym zabezpieczeniem przed zwarciem i przeciążeniem.

Redakcja BudujemyDom
fot. Ospel

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!