Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oszczędne sterowanie ogrzewaniem

Każdy chce płacić za ogrzewanie domu jak najmniej. Dlatego już na etapie budowy, czy też przygotowania do remontu, starannie analizujemy ceny różnych nośników ciepła i sprawność proponowanych nam urządzeń grzewczych, by wybrać system najoszczędniejszy. Często zapominamy jednak potem, że jego niewłaściwa eksploatacja może skutkować tym, że koszty ogrzania domu będą o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent większe od planowanych.


Przypomnijmy raz jeszcze podstawową zasadę, często powtarzaną w instrukcjach obsługi urządzeń grzewczych (które jednak mało kto czyta dalej, niż do punktu wyjaśniającego podstawowe zasady obsługi...). Zwiększenie temperatury pomieszczeń o 1°C oznacza w naszym klimacie wzrost wydatków na ogrzewanie budynku o 6%. Wynika z tego jasno, że 1–2-stopniowe przegrzanie pomieszczeń zniweluje w całości korzyści ekonomiczne, wynikające np. z wymiany kotła gazowego na nowocześniejszy, mający sprawność większą właśnie o kilka czy co najwyżej kilkanaście procent.

 

Co zatem powinniśmy robić, by zachowując komfort cieplny i utrzymać wydatki na ogrzewanie w ryzach? Otóż niezależnie od tego, jakie urządzenie jest źródłem ciepła w domowej instalacji grzewczej, należy dbać o to, by temperatura w pomieszczeniach osiągała zakładany poziom komfortowy (ten każdy ustala wedle własnych upodobań i możliwości finansowych), a jednocześnie starannie pilnować, by nigdy go nie przekraczała. Szczególnie ważne jest to w drugiej połowie sezonu grzewczego, a więc u schyłku zimy i wczesną wiosną, kiedy to dobowe wahania temperatury stają się naprawdę duże, bo słońce potrafi mocno dogrzewać tuż po zimnej nocy. Do kontrolowania temperatury w budynku służą rozmaite regulatory sterujące pracą kotłów oraz zawory termostatyczne montowane bezpośrednio na grzejnikach (lub dławiące np. określone pętle ogrzewania podłogowego). Z praktyki instalatorskiej wynika, że bardzo często nie są one wprowadzane ani wykorzystywane w sposób właściwy. Warto więc przypomnieć kilka nie zawsze przestrzeganych zasad ich użytkowania.

Adam Jamiołkowski
fot. L. Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".