Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne należą do najczęściej użytkowanych i oglądanych elementów domu, więc powinny być: funkcjonalne, trwałe, bezpieczne i estetyczne. Zwykle kupuje się je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i z tego powodu należy je starannie dobrać i zamontować. Kilku czytelników Budujemy Dom opowiedziało nam o doborze i funkcjonowaniu drzwi w swoich jednorodzinnych domach. Oto ich doświadczenia i rady.


Nawet nowoczesne domy z otwartym układem wnętrz mają strefy prywatne, sanitarne i gospodarcze, które trzeba oddzielić wewnętrznymi drzwiami. Każda ze stref ma jednak specyficzne wymagania, które powinno się uwzględnić podczas dobierania drzwi. Na przykład: w gabinecie, pokojach dzieci i sypialniach warto zamontować skrzydła o podwyższonej dźwiękoszczelności. Wzdłuż ciemnego korytarza – skrzydła przeszklone. W wiatrołapie i w garażu, czyli na granicy zimnej i ciepłej strefy budynku – skrzydła dobrze zaizolowane termicznie. Kotłownię najlepiej zaopatrzyć w drzwi przeciwpożarowe. Specjalne drzwi przeznaczone do łazienek, WC, pralni muszą zapewniać dobrą wentylację pomieszczeniom, dlatego w dolnej części skrzydeł mają otwory (okrągłe lub w kształcie okienka z kratką).

 

Producenci szybko dostosowali się do współczesnych wymagań klientów i umożliwiają im zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele drzwi z wybranej przez nich kolekcji. Z tej samej linii wzorniczej oferują skrzydła: pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone, do „zadań specjalnych” z funkcją izolacji termicznej i akustycznej, itd. Dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, właściciele nie zaniedbają równie ważnego, jak względy bezpieczeństwa i funkcjonalności, kryterium estetycznego doboru drzwi. Jako ważny element wystroju wnętrz, powinny podkreślać ich charakter i długo służyć.

PRZYGOTOWANIE OŚCIEŻA

Aby drzwi prawidłowo działały, kluczowe znaczenie ma właściwe rozlokowanie i przygotowanie dla nich ościeży, czyli otworów w ścianach. Prawidłowego rozmieszczenia otworów dokonuje architekt budynku i zaznacza je w projekcie architektoniczno-budowlanym. Projektant musi tak je zaplanować, żeby wszystkie drzwi otwierały i zamykały się bezkolizyjnie (pole zakreślone przez konkretne skrzydło nie może zachodzić na pole zakreślane przez inne drzwi).

 

Przygotowanie ościeży obywa się w fazie stanu surowego budowy, na etapie wznoszenia ścian wewnętrznych. Od tego, czy ściany są idealnie pionowe, a parametry otworów prawidłowe i precyzyjnie wykonane, zależy późniejszy poprawny montaż oraz bezproblemowe użytkowanie drzwi przez lata. Precyzyjne przygotowane ościeża pozwala uniknąć w wykończeniowej fazie budowy domu, w której następuje osadzanie ościeżnicy i skrzydeł drzwi – kucia lub domurowywania ścian. Szczególnie niepożądane są błędy dotyczące wytyczenia wysokości otworów drzwiowych, z uwagi na fakt, że wieńczą je zbrojone nadproża z betonu.

Lilianna Jampolska
fot. Drew-Holtz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".