Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy rynnowe

Szczelny dach to połowa sukcesu w zabezpieczeniu domu przed wodą deszczową. Drugą jest dobrze dobrany i wykonany system rynnowy, który odprowadzi wodę poza budynek. Bez orynnowania woda z dachu zalewałaby ściany, niszcząc elewację. Ponadto woda nie powinna spływać bezpośrednio w pobliżu fundamentów budynku. Po usunięciu z dachu trzeba ją więc zagospodarować.


Orynnowanie powinno być uzupełnieniem każdego dachu, bez względu na to czym jest pokryty. Spotykane w niektórych publikacjach stwierdzenie, że rynny są niepotrzebne w domach krytych strzechą jest co najwyżej półprawdą. Takie obiekty miały tradycyjnie bardzo szerokie okapy (do 1 m) i to właśnie dzięki nim woda nie zaciekała na ściany. Ponadto rynny postrzegano jako niepasujące do stylu wiejskich chałup. Należałoby raczej stwierdzić, że rynny nie są niezbędne (choć im też nie zaszkodzą) w domach o bardzo szerokich i schodzących nisko nad ziemię okapach, niezależnie od tego, czym pokryto dach. Jednak takie domy to rzadkość.

Zasady doboru

EPD i katalog

 

W większości przypadków dobór orynnowania jest dość prosty. Skąd w takim razie biorą się kłopoty? Najczęściej to efekt niedopracowania szczegółów oraz nieprawidłowego montażu.

 

Domy jednorodzinne są obiektami stosunkowo małymi, o niewielkiej powierzchni dachu, w związku z tym wystarcza obliczenie przekroju rynien i rur spustowych metodami uproszczonymi. W tym celu wyznacza się tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD), a następnie dobiera wymiary orynnowania z tabel w katalogach producentów. Wzór do obliczenia EPD jest następujący (objaśnienie symboli na rysunku):

 

EPD = (W+H/2) · L

 

Jak widać liczy się zarówno powierzchnia rzutu, jak i nachylenie połaci. I słusznie, bo z bardziej stromego dachu woda spływa szybciej i ulega większemu spiętrzeniu w rynnach. Stopień spiętrzenia wody w lejach i rurach spustowych zależy z kolei od ich umiejscowienia.

 

Do rozważenia są tu 3 warianty:

 

a) rury spustowe na końcach rynien, w dachu dwuspadowym jest ich więc cztery. To najpopularniejszy układ, wyglądający estetycznie i umożliwiający łatwe odprowadzeni wody z dala od budynku. Niestety woda dopływa do każdego leja spustowego tylko z jednej strony, co uniemożliwia pełne wykorzystanie przepustowości;

 

b) rury spustowe pośrodku długości rynny. Trudniej je estetycznie wkomponować w elewację. Za to rura spustowa jest „zasilana” wodą z obu stron, dzięki czemu wykorzystujemy maksymalnie przepustowość kielicha spustowego (i samej rury). Jedna rura spustowa może dzięki temu zbierać wodę z dwa razy większej powierzchni dachu, niż w poprzednim rozwiązaniu;

 

c) rura spustowa za narożnikiem. Najmniej korzystny układ, występujący w dachach czterospadowych oraz komplikowanych wielopołaciowych. Dopuszczalną przepustowość należy przyjąć o ok. 20% mniejszą, niż w dla rur spustowych na krańcach rynny. Lepiej unikać stosowania rynien i rur spustowych o średnicy poniżej 90 mm. Dotyczy to również niewielkich dachów, na których nawet mniejsze rynny zapewniłyby wystarczającą przepustowość dla wody. Jednak do rynien trafiają także liście i drobne gałązki, a zimą może zamarzać w nich woda. Przy niewielkich średnicach prawdopodobieństwo zatkania rynien jest po prostu znacznie większe.

Jarosław Antkiewicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".