Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody wewnętrzne

Schody, które umożliwiają komunikację pomiędzy piętrami domu, muszą być wygodne i bezpieczne. Ważna jest lokalizacja, odpowiednia ilość stopni oraz ich szerokość, aby domownicy się na nich nie potykali, a duże meble można było bez kłopotu przenieść. Ponadto jeśli znajdują się w reprezentacyjnym salonie, dobrze, by były też efektowne.


W każdym piętrowym domu czy parterowym z poddaszem schody są niezbędne. W zależności od funkcji, jaką mają pełnić i częstotliwości użytkowania, mogą mieć różną lokalizację, bardziej lub mniej wygodny kształt i praktyczne lub również efektowne wykończenie. Wariantów jest wiele, ale by poruszanie się po schodach było bezpieczne i komfortowe, oprócz prawidłowego ich zaprojektowania nie mniej istotne jest ich wykonanie. Warto zatem wiedzieć, jakich błędów unikać i których etapów prac szczególnie dopilnować.

Kształty i wymiary

Schody mogą być umieszczone w wydzielonej klatce schodowej lub stanowić część korytarza lub salonu. W nowo budowanych domach ulokowanie schodów i ich konstrukcję określa projekt. Podstawowe parametry użytkowe w nim zawarte powinny odpowiadać obowiązującym przepisom, według których optymalny kąt nachylenia wynosi ok. 30°. Przekłada się to na wymiary stopni: wysokość 16–17 cm i szerokość 28– 30 cm. W niektórych przypadkach za dopuszczalną można przyjąć wysokość 19 cm i szerokość 25 cm.

 

Istotny jest również kształt biegu schodów. Najwygodniejsze są schody proste, jedno- lub dwubiegowe ze spocznikiem prostym lub narożnym. Popularne są też mieszane (tzw. zabiegowe), w których część biegu jest prosta, a część ma stopnie w kształcie trapezu. Znacznie rzadziej montowane są schody kręte, które zajmują najmniej miejsca, ale nie są zbyt wygodne. W domach podpiwniczonych schody z reguły sytuuje się w całkowicie lub częściowo obudowanej klatce schodowej, dzięki czemu zajmują najmniejszą powierzchnię.

Cezary Jankowski
fot. Domański

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".