Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Poradnik – jak kupować okna?

Okno jest nie tylko przezroczystym elementem ściany, przepuszczającym światło dzienne. Jego wielkość, kształt, sposób otwierania, rodzaj szyb, obecność lub brak nawiewników trzeba umiejętnie dostosować do funkcji pomieszczenia. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze.

Jaka wielkość?

O wielkości okien decydujemy już na etapie projektu i najlepiej tego później nie zmieniać. Dla konstrukcji budynku ważna jest rozpiętość nadproży oraz wytrzymałość filarów międzyokiennych. Dlatego powiększanie okien może być poważnym problemem. Druga sprawa to estetyka, bo to właśnie wielkość, proporcje i rozmieszczenie okien przesądzają o ostatecznym wyglądzie elewacji.

 

Jak duże powinny być okna? Pewne minimum narzucają przepisy. Zgodnie z prawem, okna są konieczne w pokojach dziennych, sypialniach i gabinetach. Ich wielkość musi wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Natomiast w pomieszczeniach sanitarnych, pomocniczych i technicznych (łazienka, kuchnia, kotłownia itd.) wystarczy 1/12 powierzchni podłogi. Jednak w tego rodzaju wnętrzach dopuszcza się nawet całkowitą rezygnację z okien, o ile uzasadnia to układ funkcjonalny wnętrz – np. łazienka położona jest w środku budynku, z dala od ścian zewnętrznych.

 

Z okien nie warto jednak pochopnie rezygnować. Nawet niewielkie przeszklenie w łazience lub kotłowni oznacza, że wchodząc tam, nie musimy za każdym razem zapalać światła, a wnętrze można szybko i intensywnie przewietrzyć.

 

Zbyt małe okna lub ich brak oznacza wnętrza nieprzyjemne i ciemne. W drugą stronę też lepiej nie przesadzić – źle zastosowane duże przeszklenia bez osłon przeciwsłonecznych doprowadzają do przegrzania wnętrz latem.

 

Za duże przeszklenia można uznać te przekraczające ¼ powierzchni podłogi (czyli dwukrotność przepisowego minimum), często jednak można spotkać większe.

Jarosław Antkiewicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".