Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osłony przeciwsłoneczne okien dachowych

Poddasza użytkowe, przy wszystkich swoich zaletach, mają zasadniczą wadę. W słoneczne dni bardzo się nagrzewają. Na szczęście jest na to sposób – zastosowanie osłon przeciwsłonecznych, takich jak rolety, żaluzje i markizy.


Duży kąt nachylenia dachów spadzistych sprawia, że przez zamontowane w nich okna praktycznie przez cały dzień wpadają do domu promienie słoneczne. To bardzo kłopotliwe szczególnie latem, gdy słońce świeci najmocniej. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu przeciwsłonecznym okien dachowych. Zasłony zapewnią komfort i pozwolą cieszyć się atutami poddasza, a niektóre z nich będą dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną, chronić przed hałasem i dadzą większe poczucie prywatności.

Jak chronić okna przed słońcem?

Do ochrony okien połaciowych przed słońcem służą rolety wewnętrzne, zasłony plisowane i żaluzje, a także rolety oraz markizy montowane na zewnątrz. O zakupie osłon nie trzeba decydować podczas budowy domu i wstawiania okien, ponieważ są one sprzedawane oddzielnie. Wybierając konkretne rozwiązania, należy jednak pamiętać, że będą one kompatybilne tylko z oknami pochodzącymi od tego samego producenta (poza roletami wewnętrznymi, które oferują również niezależni dostawcy). Kolejną komplikacją jest fakt, że nie wszystkie rodzaje osłon przystosowane są do każdego rodzaju okna – np. rolet zewnętrznych nie montuje się na oknach balkonowych, kolankowych czy wyłazowych. Należy też zdecydować się na jeden rodzaj osłony – nie stosuje się jednocześnie markizy i rolety zewnętrznej czy żaluzji i zasłony wewnątrz.

 

Choć w specyfikacjach osłon można spotkać się z informacjami, że ich instalacja jest szybka i łatwa, lepiej skorzystać z pomocy fachowców, jeśli sami nie czujemy się na siłach (dotyczy to szczególnie montażu rolet zewnętrznych). Pomocne mogą być filmy instruktażowe, udostępniane przez wiodących producentów.

 

Najważniejszą różnicą pomiędzy poszczególnymi przesłonami jest, oprócz ceny, ilość przepuszczanego przez nie światła słonecznego. Najlepszą ochronę przed słońcem dają akcesoria zewnętrzne – rolety i markizy. Absorbują promieniowanie jeszcze przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, nie dopuszczając do nagrzewania się poddasza. Najsłabiej chronią zwykłe rolety wewnętrzne i żaluzje.

Norbert Skupiński
fot. Velux

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".